1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hollanda'da Peçeli Müslüman Otobüse Alınmadı
Hollanda'da Peçeli Müslüman Otobüse Alınmadı

Hollanda'da Peçeli Müslüman Otobüse Alınmadı

Hollanda'da hükümet tarafından kabul edilen ancak henüz yürürlüğe girmeyen kamusal alanda burka ve peçe yasağı bazı kişilerce fiilen uygulanmaya başlandı.

A+A-

Oosterhout kasabasında peçe giyen bir Müslüman kadın, belediye otobüsüne alınmadı. Otobüs şoförü ile konuşmasını cep telefonunun kamerası ile kaydeden Hadiye Ümmü Rukiye, şikâyetçi oldu.

Burka ve peçe yasağı, Liberal Sağ Parti (VVD) ile İşçi Partisi'nin (PvdA) koalisyon protokolünde yer alıyordu.

Burka ve Peçe Yasağı Kabul Edildi

Hükümet, içişleri bakanlığının önerisi üzerine geçen ay sonunda kamusal alanda burka ve peçe yasağını kabul etti. Ancak henüz Senato tarafından yasa onaylanmadığı için yasak kararı yürürlüğe girmedi. Buna rağmen, kimi kurum ve kuruluşlarda yasak fiilen uygulanmaya başlandı.

En son örnek, Brabant eyaletindeki Oosterhout ilçesinde yaşandı. Brabant Televizyonu'nun haberine göre, Hadiye Ümmü Rukiye adlı Müslüman kadın, peçeli olduğu gerekçesiyle belediye otobüsüne alınmadı. Tilburg - Oosterhout seferi yapan 327 numaralı otobüsün şoförü, Rukiye'ye "burka giydiği" için yasa gereği otobüse binemeyeceğini söyledi.

Kadın yolcu, yasak kararının henüz yürürlüğe girmediğini anımsattı. Buna rağmen otobüse alınmayan Rukiye, şöföre, "Söylediklerinizi telefonumun kamerasıyla kaydedip, sizi şikâyet edeceğim." dedi.

Otobüs Şirketi Özür Diledi

Hadiye Ümmü Rukiye telefonla kaydettiği görüntüleri sosyal medya üzerinde oluşturulan "İslamofobi ile Mücadele Platformu”nda paylaştı.

Brabant bölgesindeki toplu taşımadan sorumlu otobüs şirketi Arriva, yaşanan olay nedeniyle Rukiye'den özür diledi. Şirket, otobüs şoförünün kadın yolcuya haksızlık ettiğini belirterek, olayın inceleneceğini duyurdu. Şirket sözcüsü, kamusal alanda burka ve peçe yasağının henüz yürürlüğe girmediği konusunda şoförlerin uyarılacağını vurguladı.

Kılık Kıyafet Zulmü

Yasanın onaylanmasının ardından Hollanda genelinde kamusal alanda burka ve peçe gibi yüzü kapatan kıyafetler yasaklanacak. Bu tür kıyafetlerle, toplu taşıma araçlarına binilemeyecek, kamu binaları ve mahkeme salonlarına girilemeyecek. Yasağa uymayanlara 405 euro para cezası verilecek.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT