1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hollanda, İmamları Konuşturmadı
Hollanda, İmamları Konuşturmadı

Hollanda, İmamları Konuşturmadı

Hollanda'nın Eindhoven kentinde, 24 Aralık Perşembe yapılması öngörülen konferansa konuşmacı olarak davet edilen 7 Ortadoğu kökenli imama izin verilmedi.

A+A-

Eindhoven Belediye Başkanı Rob van Gijzel, belediye meclisine gönderdiği yazıda, söz konusu kararın Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik Koordinatörlüğünün (NCTV) tavsiyesi üzerine alındığını bildirdi.

NCTV'nin bundan önceki konuşmalarını incelediği imamların, Yahudi, eşcinsel ve kadın hakları karşıtı görüşlere sahip olduğu ileri sürüldü.

Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Sudan ve Kuveytli imamlara verilen vizenin belediyenin bu kararından dolayı iptal edilmesi bekleniyor.

Temel hakların sınırsız olmadığını belirten Van Gijzel, bunun gerektiğinde kamu düzeni ve başkalarının haklarının korunabilmesi amacıyla sınırlandırılabileceğine işaret etti.

Konferansı düzenleyen Waqf adlı vakıf, 3 gün sürecek konferansla ilgili belediyenin kararına karşı çıktı, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

Hollanda'da geçtiğimiz şubat ayında da Lahey'deki bir konferansa katılmaları planlanan Ortadoğu kökenli üç imama izin verilmemişti.

HABERE YORUM KAT