Hollanda, İmamları Konuşturmadı

22.12.2015 21:28
Hollanda, İmamları Konuşturmadı
Hollanda'nın Eindhoven kentinde, 24 Aralık Perşembe yapılması öngörülen konferansa konuşmacı olarak davet edilen 7 Ortadoğu kökenli imama izin verilmedi.

Eindhoven Belediye Başkanı Rob van Gijzel, belediye meclisine gönderdiği yazıda, söz konusu kararın Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik Koordinatörlüğünün (NCTV) tavsiyesi üzerine alındığını bildirdi.

NCTV'nin bundan önceki konuşmalarını incelediği imamların, Yahudi, eşcinsel ve kadın hakları karşıtı görüşlere sahip olduğu ileri sürüldü.

Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Sudan ve Kuveytli imamlara verilen vizenin belediyenin bu kararından dolayı iptal edilmesi bekleniyor.

Temel hakların sınırsız olmadığını belirten Van Gijzel, bunun gerektiğinde kamu düzeni ve başkalarının haklarının korunabilmesi amacıyla sınırlandırılabileceğine işaret etti.

Konferansı düzenleyen Waqf adlı vakıf, 3 gün sürecek konferansla ilgili belediyenin kararına karşı çıktı, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

Hollanda'da geçtiğimiz şubat ayında da Lahey'deki bir konferansa katılmaları planlanan Ortadoğu kökenli üç imama izin verilmemişti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim