1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hoca: "Mısır'daki Katliam Suriye'nin Devamı"
Hoca: Mısırdaki Katliam Suriyenin Devamı

Hoca: "Mısır'daki Katliam Suriye'nin Devamı"

SMDK Türkiye Temsilcisi Halid Hoca: "Darbe karşıtlarına yönelik katliamı sözde değil fiilen kınamak gerekir. Rabiatu'l Adeviyye Meydanı, Suriye devriminin stratejik derinliğidir"

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Mısır'da Savunma Bakanı Abdüfettah Sisi'nin gerçekleştirdiği darbe ile başlayan sürecin Ortadoğu'da başlayan özgürlük dalgasını hedef alan ortak bir planın parçası olduğunu ifade etti. 

Halid Hoca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır güvenlik güçlerinin Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında en az 163 kişinin ölümü, binlerce darbe karşıtının yaralanmasıyla sonuçlanan saldırısını değerlendirdi. 

"Darbe karşıtlarına yönelik katliamı sözde değil fiilen kınamak gerekir" diyen Hoca, "Osmanlı sonrası bölgede Sykes-Picot düzeni ikame edilmişti. Arap Baharı bu düzenin yerine başka bir bütünleşmenin adımıydı. Sykes-Picot'yu tasarlayan Batı, bölgenin bu konseptten çıkmasını istemiyor. Bunu, Türkiye'de Gezi Parkı olaylarıyla, Tunus'ta suikastlerle, Mısır'da darbeyle, Suriye'de diktatörlüğün açıktan ya da gizli desteklenmesiyle yapmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı. 

"Batı'nın, seküler elitler eliyle bölge halkları üzerinde hakimiyet kurduğunu" ifade eden Hoca, "Arap Baharı ile halk iradesi ilk kez Batı'ya ve yerli sözcülerine karşı özgürleşti" dedi. 

Hoca şöyle devam etti:

"Tüm ayak oyunlarına rağmen halklar geri adım atmadı. Kendi iradeleriyle seçtikleri iktidarlara sahip çıkıyorlar. Tunus'ta Nahda, Mısır'da İhvan sadece buradan güç alıyor. Suriye'de ise bahsini ettiğim güçlerin devrimini çalma ve onu doğmadan boğma çabası erken gerçekleşti. Ama ülkemiz içinde savaşan muhalif gruplar bağımsızlığını koruyor. Lazkiye kırsalının yarısının muhaliflerin kontrolüne girmesi ve silahlı grupların ilerlemesi bunun göstergesidir."   

"Mısır'daki katliam Suriye'nin devamı"

Hoca, "Mısır'daki darbe yönetiminin gerçekleştirdiği katliamın Suriye'de yapılan katliamların devamı olduğunu" belirtti. Lübnan'dan yayın yapan ve Suriye'deki Esed rejimine yakınlığıyla bilinen Gassan Ciddu yönetimindeki el-Meyadin TV'nin, katliam başlamadan önce meydandan canlı yayın yapmasını "despotların çıkar ittifakı" olarak nitelendiren Hoca, darbe yönetiminin Mısır'a sığınan Suriyelilere karşı Esed yönetimi adına kampanya yürüttüğünü vurguladı.

Hoca, "Rabiatu'l Adeviyye Meydanı Suriye devriminin stratejik derinliğidir. Suriye'de Esed yönetimine karşı kazanılan her mevzi, hem Tunus'un hem Mısır'ın hem de özgürlüğü için yola çıkmış tüm halkların kazanımıdır" diye konuştu.

Ortadoğu halkları devrimlerini birleştirmeli

SMDK Türkiye temsilcisi sözlerine şöyle devam etti: 

"Bir ülkenin halkı kendi özgürlüğüne kavuşmuş olsa da çevresini saran çeteler sebebiyle gerçekten özgür sayılmaz. Mısır'da yaşananlar bunun göstergesi. Maalesef bizler bunun için baharı yaşayamadık. Kendi iradelerine sahip çıkan halkların hem içeride hem dışarıda düşmanı çok. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri, bu özgür iradeye ipotek koymaya çalışıyor. Devrimlerin ideallerini değil kendi çıkarlarını gözetiyorlar. İsrail, bu ülkeleri kendi güvenliğine tehdit olarak gördü ve süreci sekteye uğratmak için elinden geleni yapıyor. İran, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin yönetimleri ise Mısır'da doruğa çıkan ve Suriye'de devam eden devrim sürecinin kendilerine sıçrayacağını gördükleri için yıkılan rejimlerin kalıntılarına destek verdiler. Darbeci Sisi'nin Esed'le beraber hareket etmesi, birbirine düşman gözüken İsrail, İran ve Suudi yönetiminin halkların özgür iradesine karşı nasıl birleşebildiklerini gösterdi hepimize. Onlar birleşiyorsa halklar da birleşmeli."

HABERE YORUM KAT