Hizbullah'tan Riyad'a Yemen Tepkisi

26.03.2015 17:18
Hizbullah'tan Riyad'a Yemen Tepkisi
Esed rejiminin en büyük destekçilerinden Lübnan Hizbullahı, Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’e yönelik başlayan operasyona tepki gösterdi, “Bu haksız saldırganlığı derhal durdurun” çağrısı yaptı.

Suriye’de İran ile birlikte Esed rejimini destekleyen Hizbullah’tan yapılan açıklamada, “Bu operasyon açık bir şekilde Amerikan çıkarlarını güvenceye alıyor ve Siyonist düşmana hizmet ediyor. Suudi Arabistan’ın meşruiyet ve bilgelikten uzak bu tavrı bölgenin bugünün ve geleceğini tehlikeye atıyor” ifadeleri kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı da, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik hava operasyonunu “uluslararası hukuka ve ulusal egemenlik haklarına aykırı, tehlikeli bir hamle. Saldırılar derhal durdurulmalı” açıklamasıyla kınadı.

İran Dışişleri Sözcüsü Marziye Efkam, "askeri müdahalenin durumu daha da karmaşıklaştıracağını, krizi bölgeye yayacağını ve Yemen'deki iç farklılıkların barışçıl yolla çözülmesi fırsatının kaybedileceğini" söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Yemen'e düzenlenen operasyonların derhal durdurulmasını istedi.

Al Jazeera’ye konuşan İranlı milletvekili Alaaddin Burucerdi de, “Suudi Arabistan’ın Yemen’de yaktığı savaş ateşi tüm bölgeye yayılacak” tehdidinde bulundu.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim