1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Hizbullah’ın Suriye’de Savaşmasının Meşru Zemini Yok!
Hizbullah’ın Suriye’de Savaşmasının Meşru Zemini Yok!

Hizbullah’ın Suriye’de Savaşmasının Meşru Zemini Yok!

Şeyh Abbas el-Cevheri, Hizbullah'ın Esed güçlerinin safında savaşmasının meşru zemininin bulunmadığını belirtti.

A+A-

Lübnanlı Şii Alimler Forumu Başkanı Şeyh Abbas el-Cevheri, Hizbullah'ın Esed güçlerinin safında devrimcilere karşı savaşmasının meşru zemininin bulunmadığını belirtti.

Cevheri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye devriminin, yıllarca zulüm ve baskıya maruz kalan halkların isyanı olarak nitelediği Arap Baharı'nın uzantısı olduğuna dikkati çekerek "Hizbullah'ın Suriye'de savaşmasının meşru zemini yok" dedi.

Hizbullah'ın Suriye'deki çatışmalara katılmasını, "Kesin gerçekleşecek olan halk devrimini bastırmaya ortak olmak" şeklinde değerlendiren Cevheri, Hizbullah'a, "Suriye'de çoluk çocuk demeden, küçük büyük ayırt etmeden insanları öldürdükten sonra İsrail'e karşı koyabilecek misin?" sorusunu yöneltti.

Söz konusu müdahalenin direnişin geleceğine zarar vereceğini ve Şii-Sünni fitnesini ateşleyeceğini vurgulayan Cevheri, Hizbullah'ın Suriye'de savaşmasının meşru olmadığını tekrarlayarak "Bugünkü savaş yerinde değil, çünkü Suriye cihat meydanı değil. İsrail ile savaşta ölen Hizbullah üyeleriyle övünülüyordu. Bugün ise örgütün  Suriye'de ölen militanları için sadece üzüntü duyuluyor" ifadesini kullandı.

Lübnan'daki çok sayıda Şii kanaat önderinin, Hizbullah'a Suriye bataklığına daha fazla batmaması için nasihat ettiğini ve kendi halkını öldüren Suriye rejimine destek olmasının tehlikelerini anlatmaya çalıştığını dile getiren Cevheri, "İran'ın bölgede mezhepçilik bataklığına kaymasına hayret ettiğini" söyledi.

Suriye Halkı Sadece Meşru Haklarını Talep Ediyor

Esed rejiminin devrime karşı akıllıca davranmadığını hatırlatan Cevheri, "Rejim, silahların namlusunu savunmasız insanlara çevirerek, devrimcileri silaha sarılmaya yönlendirmiştir. Suriye halkı bugün sadece meşru haklarını talep ediyor, onurunu, özgürlüğünü, adaletini ve demokrasisini elde etmek istiyor" şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum