Hizbullah'a "Suriye'den Çekil" Çağrısı

15.03.2014 00:41
Hizbullah'a "Suriye'den Çekil" Çağrısı
Lübnan'daki Müstakbel Hareketi Başkanı ve eski Başbakan Fuad Sinyora, Hizbullah'a Suriye'den çekilme çağrısında bulundu.

Lübnan'daki Müstakbel Hareketi Başkanı ve eski Başbakan Fuad Sinyora, 14 Mart Hareketi'nin 9'uncu kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen törende, "Hizbullah'taki kardeşlerimize, 'Suriye'deki savaştan bugün çekilmeniz yarın çekilmenizden daha eftaldir' diyoruz. Tarihten ve tecrübelerden ibret alın" dedi. 

14 Mart Hareketinin Suriye'deki savaşı onaylamadığını ve onaylamayacağını vurgulayan Sinyora, Lübnan'ın ve Lübnanlıların, Suriye rejimi ve halkı arasındaki savaşa sürüklenmemeleri gerektiğini belirtti.

Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir el-Caca ise "Onlarca yıldır bölgede ve dünyada tekfirci hareketler var ancak Hizbullah, Suriye'deki olaylara müdahil olana kadar Lübnan'da hiçbir intihar eylemi düzenlenmemişti" diye konuştu.

Caca, Hizbullah'ın Suriye'deki olaylara karışmasının yalnızca tekfirci hareketleri Lübnan'a çekmekle kalmadığını, aynı zamanda yüzbinlerce Suriyeli sığınmacının ülkeye göç etmesine de neden olduğunu öne sürerek, bunun sosyal, ekonomik ve demografik sonuçları olacağını ifade etti.

Başkanlığını Saad el-Hariri'nin yürüttüğü Mustakbel (Gelecek) Partisi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve şahsiyeti bünyesinde barındıran Esed rejimi karşıtı 14 Mart Hareketi, 2005'te kurulmuştu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim