1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hizbullah Suriye'de Militan Toplama Faaliyetlerini Arttırıyor
Hizbullah Suriye'de Militan Toplama Faaliyetlerini Arttırıyor

Hizbullah Suriye'de Militan Toplama Faaliyetlerini Arttırıyor

Suriye'ye Esed rejimine destek olmak için ülkedeki savaşa müdahil olan Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün savaştaki kayıpları artarken örgüt, militan toplama faaliyetlerini arttırıyor.

A+A-

Lübnan'ın güneyindeki sıkı korunan kamplarda 17 yaş ve üstü gençlere, Suriye'de Esed güçlerine takviye kuvvet olarak savaşmaya gönderilmeden önce, Hizbullah tarafından kontrgerilla taktikleri öğretiliyor.

Hizbullah'ın gönüllü milis toplama ve yetiştirme faaliyetindeki artış, grubun Suriye'de devam eden savaştaki kayıplarının bir göstergesi olduğu şeklinde değerlendiriliyor. 

Suriye'de devam eden savaştaki rolünün gerektirdiği insan kaynağını Lübnan'daki Şii nüfustan elde eden Hizbullah, 2013 yılı boyunca Şii bölgelerinde düzenlenen bombalı saldırıları militan toplama faaliyetlerine gerekçe olarak kullandı.

Lübnan'ın güneyinde yaşayan çoğu Şii, akrabalarından birçoğunun ya Suriye'de Hizbullah bayrağı altında savaştıklarını ya da savaşmak için eğitimden geçtiklerini ifade ediyor. 

Associated Press (AP) Haber Ajansı'na konuşan Güney Lübnan sakinleri, Hizbullah'ın operasyonları büyük gizlilik içinde sürdüğünden isimlerinin gizli kalmasını talep etti. Lübnan'ın güneyindeki 3 kampta 17 yaş ve üstü binlerce gönüllünün, askeri eğitim gördüğünü aktaran kaynaklar, özellikle 2013'te Hizbullah'ın Suriye'deki faaliyetlerinin artmasıyla eğitim ve asker toplama çalışmalarının yoğunlaştığını belirtti.

Milislerin ailelerine sosyal güvence

Öte yandan, Suriye'deki "Tecrübeli Hizbullah savaşçılarının" Lübnan'da ortalama gelirin üzerinde bir rakam olan 2 bin dolardan fazla maaş aldığı öne sürülüyor.

Hizbullah'ın militanlarının moralini yüksek tutmak için sunduğu teşvikler arasında milislerin çocuklarının üniversiteden mezun oluncaya kadar ücretsiz eğitim görebilmesi yer alıyor. Bir Hizbullah militanı, ölünce, ailesi aylık maaş yardımı alıyor aynı şekilde yaralanırsa grubun hastanelerinde ücretsiz tedavi ediliyor.

İsrail'e karşı bin 276 savaşçısını kaybetti

Ortadoğu Siyaset Araştırmaları ve Çalışmaları Merkezi Başkanı ve Emekli Lübnanlı General Hişam Cabir, "Grubun Suriye'de 3 bin civarında savaşçısı var. Bu savaşçıların yüzde 15'i ana savaş gücünü oluşturuyor. Ayrıca 30 bin militanı ise gerektiğinde seferber edebilecek kapasiteye sahip" diye konuştu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme kuruluşu, Suriye'de devrimin başladığı 2011 yılından itibaren Hizbullah'ın binin üzerinde kayıp verdiğini açıkladı. Hizbullah, güney Lübnan'da İsrail işgalinin sona erdiği 2000 yılına kadar, İsrail ile karşı 18 yıllık savaşında bin 276 savaşçısını kaybetti.

AA

HABERE YORUM KAT