1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hizbullah, Lazkiye'de Sünni Mescide El Koydu
Hizbullah, Lazkiye'de Sünni Mescide El Koydu

Hizbullah, Lazkiye'de Sünni Mescide El Koydu

Lazkiye'de resmi ofis açan Lübnanlı Şii Hizbullah hareketi tarafından Fas Camiİ merkez haline getirildi. Lazkiye'deki önemli Sünni camilerinden olan Fas Camii'nin rejim tarafından Hizbullah'a tahsis edildiği öğrenildi.

A+A-

Esed rejimine destek veren Lübnan merkezli Hizbullah örgütü Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı ve rejim işgalindeki Lazkiye şehrine resmi ofis açtığını duyurdu.

Eldorar Haber Ajansı'na göre Humus ve Hama'dan sonra Lazkiye'de de büro açan Hizbullah'ın Lazkiye'deki Fas Camii'ni merkez haline getirdiği ve bunun Lazkiye Vakıflar Dairesi'nin emri ile gerçekleştirdiği belirtildi.

Sünni İmam Camii'ye alınmadı

Esed ve yandaşlarının propagandasının aksine Sünni ve Türkmen bölgesi Lazkiye'de Hizbullah'a tahsis edilen camiye gelen Sünni imam ise Hizbullah tarafından içeri alınmadı. Örgütün şehir içinde de kontrol noktaları kurduğu bildirildi. Hizbullah'ın muhtemel bir Lazkiye savaşına hazırlandığı öne sürülürken Esed rejiminin giderek etkisini kaybettiği kuzeyde Şii milislerin etkinliği artıyor.

Sünnilere demografik misilleme

Kentin Sünni bölgesi Eşrefiye'deki Fas Camii'nin Hizbullah'a tahsis edilmesi ise uzmanlar ise Esed rejiminin bölge üzerine gerçekleştirdiği propagandayı haklı çıkarma planı ve Sünni nüfusa bir misilleme olduğunu belirtiyor.

Kaynak : Timeturk

HABERE YORUM KAT

2 Yorum