1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hizbullah & Esed Halep'te Katliam Peşinde
Hizbullah & Esed Halepte Katliam Peşinde

Hizbullah & Esed Halep'te Katliam Peşinde

Hizbullah'ın desteğiyle Kusayr'ı muhaliflerden alan Esed güçleri, tanklarla Halep'e ilerliyor. Muhalifler ise siper kazıyor.

A+A-

Lübnan sınırındaki stratejik Sünni kenti Kusayr'ı alırken yaptığı katliamlarla dünyanın nefretini bir kez daha kazanan Esed güçleri, yönünü muhaliflerin elindeki Humus ve Halep'e çevirdi. Esed ordusu ve Hizbullah birliklerinin, Humus kent merkezine doğru harekete geçtiği, sonraki hedefin de Halep olduğu bildirildi. Esed'in Halep'i alarak Temmuz ayında yapılacağı belirtilen Cenevre görüşmelerinde elini güçlendirmeyi planladığı kaydediliyor.

Halep'te güçlü konumda bulunan ve Kusayr'ın aksine silah temin etme kanallarına sahip olan muhalif güçler ise, 'Kenti Esed'e bırakmayacağız' dedi. Esed ve Hizbullah milislerinin kentte büyük bir katliama hazırlandığını kaydeden muhalif güçler, dünyanın bu kıyıma seyirci kalmamasını istedi. Öte yandan, Suriye'deki çatışmalarda son iki günde en az 80 kişi öldü, 500 kişi yaralandı.

Lübnan sınırındaki Sünni yoğunluklu Kusayr kasabası geçen hafta Esed güçlerinin eline geçti. Lübnan'dan gelen Hizbullah milisleri ve Esed askerlerinin kasabada, katliamlarını devam ettirmesinden korkan kent sakinleri göç etmeye başladı. Göç ve katliamlarla adeta hayalet kente dönen 70 bin nüfuslu kasabada, 20 bin kişinin kaldığı belirtiliyor.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

5 Yorum