1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hizbullah Destekli Esed, Halkı Katlediyor
Hizbullah Destekli Esed, Halkı Katlediyor

Hizbullah Destekli Esed, Halkı Katlediyor

Hizbullah desteğiyle Kusayr’ı ele geçiren Esed güçlerinin, ülkenin çeşitli şehirlerinde gerçekleştirdiği saldırılarda 71 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda sivil de yaralandı.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Hizbullah ve İran destekli eli kanlı Esed güçlerinin çeşitli kentlere yönelik düzenlediği saldırılarda 71 kişinin öldüğünü belirtti.

SNHR, Esed güçlerinin dün sabahtan bu yana hava ve karadan ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar sonucunda başkent Şam’ın banliyölerinde 22, Halep’te 17, Dera’da 16, Humus’ta 9, Rakka ve Kuneytra’da 2’şer, Hama, Deyru’z Zor ve İdlib’te birer olmak üzere 71 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), rejim güçlerinin Kusayr’i tamamen kontrol altına almadığını ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Kusayr’deki çatışmalarda 150’den fazla kişinin yaralandığını, yaralıların acil olarak ilçe dışındaki hastanelere taşınması gerektiğini belirten LCC, Esed güçlerinin Humus ve ilçelerine ağır silahlarla saldırdığını vurguladı.

Şam’ın Beyt Sahim ve havaalanı yolu üzerinde direnişçilerle rejim güçleri arasında sokak çatışmalarının yaşandığına değinen LCC, ÖSO birliklerinin kentin Abasiyin bölgesinde Hizbullah milislerinin bulunduğu noktalara saldırdığını aktardı.

Kentin Kalamun bölgesinde bulunan 155. tugaydan ülkenin kuzeyine doğru gün içerisinde çok sayıda Scud füzesinin fırlatıldığına işaret eden LCC, Esed’e ait savaş uçaklarının Halep Miniğ askeri havaalanının çevresindeki yerleşim yerlerine “fosfor bombası” attığını ifade etti.

Halep’in çevresindeki ilçelere 3 Scud füzesinin düştüğünü bir füzenin de Rakka kentine isabet ettiğini anımsatan LCC, başta Şam olmak üzere birçok kentte direnişçilerle Esed güçleri arasında çatışmaların gece boyunca devam ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum