1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hizbullah Davasında 3 Kişiye 12,5 Yıl
Hizbullah Davasında 3 Kişiye 12,5 Yıl

Hizbullah Davasında 3 Kişiye 12,5 Yıl

Hizbullah’tan yargılanan 3 sanık 12,5 yıl, 12 sanık 6 yıl 3′er ay hapis cezasına çarptırıldı. Hacı İnan beraat etti.

A+A-

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hizbullah davasının duruşmasına hiçbir sanık katılmadı. 19 sanığın yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Sanıklar Hacı İnan, Mehmet Göktaş ve Cemal Çınar hakkında beraat kararı verildi.

Ceza alanlar arasında gazeteci-yazarlar ve STK temsilcileri var. Doğru Haber gazetesi yazarları ve yöneticileri de cezalandırıldı. Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin ve Sait Şahin örgüt yöneticisi oldukları gerekçesiyle 12 yıl 6′şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında İnan’ın olu Seyfulislam İnan’ın da bulunduğu 12 sanığa ise örgüt üyeliğinden 6 yıl 3′er ay ceza verildi.

Sanık Mehmet Eşin, 6 yıl 3 ay hapis cezasının yanı sıra ruhsatsız silah bulundurmaktan da 10 hapis cezasına çarptırıldı. Yakalanamayan sanık İlyas Kutulman’ın dosyası ise ayrıldı.

CMK 102. maddeden Hacı İnan ve İlyas Kutulman’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık tahliye edilmişti. Bu sanıklar serbest kaldıktan kısa bir süre sonra haklarında başlatılan yeni soruşturma kapsamında İnan ve Kutulman ile birlikte 19 kişi hakkında dava açılmıştı. İnan ile birlikte 6 sanık tutuklanmış ancak ilk duruşmada tahliye edilmişti. 2011 yılında açılan bu davada bugün karar çıktı.

Hizbullah’a yönelik İstanbul’da açılan ana dava ise halen Yargıtay’da bulunuyor. Ana davada örgütün yöneticilerinden olduğu belirtilen Hacı İnan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

11 Yorum