1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hırvatistan Sınırına da Tel Örgü Çekilecek
Hırvatistan Sınırına da Tel Örgü Çekilecek

Hırvatistan Sınırına da Tel Örgü Çekilecek

Macaristan'ın, sığınmacı akınından dolayı Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başlayacağı bildirildi.

A+A-

Macaristan'ın, sığınmacı akınından dolayı Hırvatistan sınırına tel örgü çekmeye başlayacağı bildirildi.

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, sığınmacı akınından dolayı Hırvatistan'ın göçmenlik sisteminin çöktüğünü ve sığınmacıları kaydetmek yerine Macaristan ve Slovenya'ya yolladıklarını öne sürerek, ''Hırvatistan'ın sığınmacı sistemi bir gün içinde çöktü. Bu nedenle Baranya ve Somogy bölgelerinde de olağanüstü hal ilan ettik. Hırvatistan sınırına tek örgü çekimi başlayacak. Macaristan'ı, Macaristan'ın sınırlarını ve Schengen bölgesini koruyacağız" diye konuştu.

Macaristan'ın pazartesi günü Sırbistan sınırını kapatması üzerine güzergah değiştiren sığınmacılar, Hırvatistan üzerinden Macaristan'ın Baranya bölgesindeki Illocska kasabasına girmişti.

Macaristan hükümeti, salı günü sığınmacı krizi nedeniyle Sırbistan sınırına yakın Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde de olağanüstü hal ilan etmişti.

Macaristan hükümeti, 17 Haziran'da yasa dışı göçü engellemek için Sırbistan sınırını 3 metre yükseklikte, 175 kilometre uzunluğunda tel örgüyle kapatma kararı almış, diğer sınır paylaşımı olan ülkelerle de benzer bir tehlike gördüklerinde aynı uygulamaya gidebileceklerini duyurmuştu. Hükümet, Sırbistan sınırından sonra Romanya ve Hırvatistan sınırına da tel örgü çekeceğini açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT