1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Hiroşima’ya Gidecek Olan Obama, Katliam İçin Özür Dileyecek mi?
Hiroşima’ya Gidecek Olan Obama, Katliam İçin Özür Dileyecek mi?

Hiroşima’ya Gidecek Olan Obama, Katliam İçin Özür Dileyecek mi?

Cuma günü Hiroşima'yı ziyaret edecek olan Obama, katliam için "siyasiler savaşta her türlü kararı alabilir" diyerek katliamı sahipleniyor!

A+A-

Obama’nın Cuma günü Hiroşima’yı ziyaret edeceğine bakınca birileri zannediyor ki ABD Başkanı katliam için özür dileyecek, yaraları sarmak için kolları sıvayacak. Hâlbuki aynı Obama Hiroşima için "siyasiler savaşta her türlü kararı alabilir" diyerek katliamı sahipleniyor!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, Kanada ve İtalya’dan oluşan G7 Zirvesi’ne katılmak üzere Japonya’ya gitti.

Obama, dış politika, iklim değişikliği ve enerji, genişleme, kaliteli alt yapı yatırımı gibi konuların ele alınacağı zirveye son kez ABD Başkanı olarak katılacak.

Bu yıl 42’incisi düzenlenen ve 2 sürecek zirveye Japonya ev sahipliği yapıyor.

"HİROŞİMA İÇİN ÖZÜR DİLEMEYECEĞİM"

Obama Cuma günü Hiroşima’ya tarihi bir ziyaret gerçekleştirecek. Hiroşima’ya giden ilk ABD Başkanı olacak olan Obama buraya atom bombası atılması nedeniyle özür dilemeyeceğini, konunun tarihçiler tarafından incelenmesi gerektiğini açıkladı.

Ensonhaber’in kaydettiğine göre Obama kendisine yöneltilen “özür dileyecek misiniz” sorusuna “Hayır, savaş sırasında siyasi liderler her türlü kararlar alabilir. Tüm liderler zor kararlar almak zorundadır özellikle de savaş sırasında” şeklinde yanıt verdi.

120 BİN JAPON HAYATINI KAYBETTİ

ABD, 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya tarihin ilk atom bombasını fırlatmış, kentin neredeyse tamamı yerle bir olurken, ilk anda 80 bin kişi yaşamını yitirmişti. Üç gün sonra da Nagazaki’ye atom bombası atılmış, 40 bin kişi ölmüştü. Japonya, bombalı saldırıların ardından bir kaç gün sonra İkinci Dünya Savaşı’nda yenilgiyi kabul etmişti.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT