1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Hindistan’da “İnek Bakanlığı” Hazırlığı!
Hindistan’da “İnek Bakanlığı” Hazırlığı!

Hindistan’da “İnek Bakanlığı” Hazırlığı!

Hindistan'da Dünya Hindu Konseyi örgütü, ineklerin kutsal kabul ettikleri inekler için Bakanlık kurumasını teklif etti!

A+A-

Hinduların sağ görüşlü Dünya Hindu Konseyi örgütü, Başbakan Narendra Modi’ye Hinduizm dininde kutsal hayvanlar olarak kabul edilen ineklerin korunması için İnek Bakanlığı kurulmasını önerdi.

Haber Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yayınlandı.

RIA Novosti ajansı ise bu örgütün adı açıklanmamış bir yetkilisinin “İnek hayatın sembolüdür, bizim kültürümüzün ruhudur. Ona yeterince önem verilmemektedir” sözlerine yer verdi.

Hintli yetkili İnek bakanlığının oluşturulmasının amacının inekleri ölümden kurtarmak olduğunu öne sürdü.

Hindistan halkının bir kısmı tarafından kutsal kabul edilen ineğin kesilmesi ülkede ciddi sorun oluşturuyor ve bu bakanlığın oluşturulma teklifinin, geçen sene Dadra kentinde bir ineği kesen bir Müslümanın kalabalık Hintliler tarafından linç edilmesinden sonra gündeme geldiği belirtiliyor.

Bu Müslümanın öldürülmesinden sonra ülkede dini karışıklık meydana gelmiş ve dini tolerans konusu yine gündeme taşınmıştı.

WSJ göre Hindistan'da inek kesimi hakkında genel bir yasanın bulunmuyor ve Narendra Modi başbakan olarak göreve başladıktan sonra her vilayet konu ile tekliflerini gündeme taşımaya başladı.Bazı eyaletler ise sığır eti tüketimini ciddi ölçüde kısıtladılar.

Aynı zamanda, ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre Hindistan senede 2,4 milyon ton inek eti ihraç ediyor.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum