1. YAZARLAR

  2. CENGİZ DUMAN

  3. Hilal Tv'de Gelişmeler
CENGİZ DUMAN

CENGİZ DUMAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hilal Tv'de Gelişmeler

A+A-

Ailemizin izlediği seçkin televizyonlarından kanallarından biridir Hilal tv. Bilmiyorum sizler de izliyor musunuz Hilal tv'yi?.. Dolayısıyla ondaki son gelişmeleri!.. Tematik ağırlıklı bir yayın çizgisi takip ederken artık siyasal, kültürel, eğlence içerikli geniş bandda bir yayına yönelindi.  Programlar hayli çeşitlendi. Sunuculara yenileri eklendi. Dekorlar, program jenerikleri, sponsorlar velhasıl bir değişim bir değişim sürüyor…

Hilal tv'nin ekrana gelen programlardaki değişimleri hakkında görüşlerimizi belirtmeden önce, Hilal tv web sitesindeki değişikliği gündem etmek yerinde olacaktır.

Mustafa İslamoğlu hoca'nın bir programdaki konuşması ile ilgili yazımız için Hoca'ya ait program videosunu incelerken ve ilgi sahamız olan Kur'an kıssalarının konu edinildiği, "İnancın renkleri" programından kaçırdıklarımızı yeniden izlemek amacıyla sıklıkla müracaat ettiğimiz, ancak hayli zorlandığımız, dağınık ve ulaşılması sağlıklı olmayan,  Hilal tv web sitesi, bir hayli değişikliğe uğramış.

Hilal tv'nin yeni tasarımı web sitesinde artık hem programların tanıtım ve arşivlerine hem de Hilal tv'nin canlı yayına kısa işlemlerle ve sorunsuz bağlanılır hale gelmiş.

Üstelik yeni yayına konulan "Hilal anahaber" programının haberlerini yeniden izleme imkânı sağlanmış ki, yeni format "Anahaber" saatini kaçıranların, sitedeki video arşivine ulaşarak rahatlıkla bu programları izleyebilmeleri mümkün. Haber bazında, Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri, İslami gözle izlemek isteyenler için büyük bir imkân.

Gözlemlediğimiz kadarıyla Hilal tv'deki en köklü yenilik "Hilal anahaber" programının yayına sunulmasıdır. Çünkü Hilal tv yayına başlayalı beri, sabahları gazete okumaya dayanan, akşamları da kısa bir bülten şeklinde sunulan "basit" haber yorum bazlı, haber programlarının yetersizliği, bu sahada bir hayli boşluk olduğunu hissettirmekteydi.

"Hilal anahaber" bu eksiği nispeten kapamış gözükmektedir. Özellikle gündemdeki haberlerin; abur cabur değil, seçerek ve yorumlarla, konuklarla detaylarıyla dosya şeklinde değerlendirmesi şeklindeki sunum; diğer "eyyamcı" tv kanallarında haber adı altında sunulan magazinsel ve fasıklık karışımı haber programları arasında "hilal anahaber" farkını göstermektedir. Haber sunucusu Zahide Hanım da takılmalara! Ve dil sürçmelerine rağmen başarılı bir sunum yapmaktadır.

İslami gözlükle! verilebilecek nitelikte bir haber programı da herhalde bu formatta olmalıdır diye düşünmekteyiz.

Serdar Aksarı ve sunuculuğunu yaptığı  "Sabah" ve "Gün ortası" programları; İslami tv kanalları içerisinde haber programlarına en yakışan "ses" "diksiyon" ve "sunum"un olduğu haber programları olduğu düşüncesindeyiz.

"Hilal Haftasonu Haber" ise acemiliğini çıkardığında, hafta sonlarında kaçırılmayacak bir haber programı olarak temayüz edeceği anlaşılmaktadır. Sunucu Mücahit Erboğa da, haber sunuculuğuna yakışan ve başarılı olacağı intibaını veren bir ses ve vizyona sahip.

Bu arada kanalın haber müdürünün de değiştiğini öğrendik. Eski haber müdürünün, hayli genç olması ve katıldığı bir diğer tv kanalında Vakit gazetesi yazarı Serdar Arseven'e yapılan laikçi saldırıya seyirci! kalması onun bu husustaki yetersizliğini, kanal yönetimine göstermiş olacak ki, yönetim yeni bir isimle yola devam etme kararı aldılar herhalde!.. Biz, bu değişikliğin olumlu olduğu kanaatindeyiz.

Yeni dönemde uzun bir süredir askıya alındığını zannettiğimiz haber tartışma programlarının da yayına konulmasını bekliyoruz. Gündemdeki konuların uzman konuklarla, İslami içerikler içerisinde değerlendirildiği haber tartışma programları, seyirciyi cezp etme ve raiting açısından da hayli yarlı olacaktır.

Yeni vizyona giren Senai Demirci'nin "Kur'an'la yaşamak" programı; "Okumadığımız Kur'an elimizde sadece Mushaftır" sloganı eşliğinde Kur'an okumalarına ağırlık veren seçkin bir program olarak ilgi çekeceğe benzemektedir.

Ahmet Ağırakça hocamızın konuk olduğu; "Kur'an'la yaşamak"'ın ikinci programının, Kur'an sohbeti ile dolu dolu, aliyyül ala bir program olduğunu düşünmekteyim. Senai beyi tebrik ediyorum.

Bu arada Senai bey'e; sakın ha! konuklarınıza "misket hediye etme" ritüeli yeniden başlatmayın diyerek bir de latife yapalım. Bilindiği gibi Senai Bey, Tv 5'te yaptığı bir programda konuklarına misket, bir diğer programda ise gül dağıtıyordu.  Bu programında da daha evvelki programlardaki bir ritüeli tekrar ediyor ve bir önceki konuk sonraki konuğa mektup yazarak yolluyor.

"Burada hayat var" programı da dikkat çekenler arasında düzeyli bir program olarak gözükmekte. Sıkmayan konuşmalar ve aynı program yayını akışı içerisinde değişik konuklarıyla bilhassa bayanlara hitap edecek hoş bir program.

Bir süredir devam eden "Ayraç" programından bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu program özgün jeneriği ve müziği ile kendini hissettirip göstermekte!..  Kitapseverlere hitap eden bu program, dikkat çekici formatı ile özgün bir program olarak sivrilmektedir. Konuların çeşitlendirilerek, yazar konuşmalarının kısa tutulacağı bir format çok daha ilgi çekecektir kanaatindeyiz.

"İz bırakanlar" programının eski sürümlerinin yayına konulması olumlu olmuş ancak yenilerinin ilave edilmesi elzem. Nesiller arasındaki kopukluğu giderecek ve unutulmaması gereken değerlerimizi hatırlatıp onları tanıtacak bu programın devam ettirilmesi taraftarıyız.

Uzun bir süredir devam eden "yolcu" programı, kısıtlı olduğunu vehmettiğimiz çekim ve sponsor eksikliklerine rağmen gayet düzeyli ve bilgilendirici bir program. Programın yapımcı ve sunucusu Erol beyden çok aşırı kullandığı "efendim" lafzını azaltmasını ve hatta tamamen kaldırmasını temenni ederek, "yolcu" programının yeni formatlı çekimlerini beklediğimizi belirtmeliyiz.

Eğlence programları olarak vizyona yeni konulan "Ne var ne yok" ve "Şimdi okullu olduk" programlarını da seviyeli programlar olarak değerlendirebiliriz. Bu sahada İslami hassasiyetlerle yapılacak programların örnekliği olur diye temenni ediyoruz.

İstisnasız, kaçırmadan her programının izleyicisi olduğumuz, Göz ağrımız! Diyebileceğim, "İnancın renkleri" programı ise Şinasi hocamızın ihtisas sahası Hıristiyanlık ve unsurlarına –Hz. İsa, Hz. Meryem, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya- gelince; konuları detaylı, program süreleri uzatmalı! Diğer resullerin kıssaları anlatımlarına göre daha ilgi çekici hale gelmiş olsa da bu programın başladığı günden beri devam ede gelen monotonluğu hala aşılamadı.

Yeni program sunucusu Muhammed Veysel Bilici, sunuculuk acemiliğini hala üzerinden atamamış olacak ki, program giriş konuşmasını bile prompter'dan yaparak işi kotarmaya çalışmakta. Ancak sunucunun, Şinasi hocaya sorularının eski sunucuya oranla daha can alıcı ve hocanın bilgisini açmaya çalışan nitelikte olduğunu da belirtelim.

Evet ! Hilal tv'de bir değişim bir değişim devam ediyor. Bu değişimin hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz. Bilin ki, biz, sizleri izliyoruz!...

YAZIYA YORUM KAT

36 Yorum