1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Hesabı Haklı Olmaya Göre Yapabilmek..
Hesabı Haklı Olmaya Göre Yapabilmek..

Hesabı Haklı Olmaya Göre Yapabilmek..

Selahaddin E. Çakırgil; Suriye ve Irak’taki son gelişmeleri değerlendiriyor.

A+A-

Selahaddin E. ÇAKIRGİL

Hesabı, Kazanmak veya Kaybetmeye Değil, Haklı Olmaya Göre Yapabilmek..

Hz. Ali’den nakledilen hikmetli bir söz vardır: ‘Sen hakk’ı, insanlara veya hadiselere bakarak anlayamazsın; önce hakk’ın ne olduğunu anla, insanları veya hadiseleri de o ölçülere göre anlamaya çalış..’ meâlinde..

Etrafımızda olup biten ve nicelerimizi farklı yönlere düşüren son dönemlerin hadiselerinde de birbirinden çok farklı yönlere düşmek istemiyorsak, bu, güzel bir ölçüdür. Çünkü, insanlara ve hadiselere bakarak, herkes çok farklı farklı yönlere gidebilir. Hakkın anlaşılmasında da farklı yönlere gitmek mümkünse de, diğer şıktan daha güvenilirdir.

Evet, insanlara ve hadiselere bu anlayış içinde bakmaya çalıştığımızda, muhtemelen, bazı bakış açılarımızı yeniden düzenlememiz gerekebilir.

*

Suriye rejiminin, kan dökmekte Saddam gibi acımasız birisi olan babasını bile geride bırakan Beşşar Esed, haklı olduğunu ve ülkesini ve halkını savunmayı sürdüreceğini söylemiş, kendisini 7-8 Mart günleri ziyarete giden CHP  m.vekillerine..

Elbette ki herkes kendisini haklı göstermeye çalışabilir. Ama, insan olan, biraz, şunu da düşünmeli değil midir:

‘Ben bu ülkenin ve bu halkın başına bir diktatörlük sisteminin kararı ile ve sırf, iktidarı bir darbe ile ele geçirip, 30 yıl hükmetmiş bir babanın oğlu olmam hasebiyle mi getirildim, yoksa, halkın hür kendi iradesi ile mi? Ve öyle bir babanın oğlu olmasaydım, o sistemin içinde, iktidara getirilmem mümkün olabilir miydi? Ve, bu halkı ve bu ülkeyi yönetmek hakkını savunmak adına, bunca kan dökmeyi, can almayı, her şeyi yakıp yıkma hakkını bana kim veriyor?

Elimde silah ve silahlı güçlerle insanların tepesine oturup, onları korumak adına, gerçekte ise, iktidarım veya bana bu iktidar mekanizmasının liderliğini veren ideoloji ve siyasî Mafia örgütü adına bu cinayetleri sürdürmek hakkım ne zamana kadar devam edecektir?’

*

Evet, bunları normal bir insan olarak her normal insan düşünebilir, düşünebilmelidir. Ama, cinayet işledikçe korkusu artan ve korktukça daha çok cinayet işlemekten meded uman birisinin, böyle mantıkî bir çizgiye gelmesini beklemek de fazla iyimserlik sayılabilir.

Üstelik, bir yönetim, duruma hâkim olmak adına, 70 bini aşkın insanın ölümüyle  devam eden boğuşmayı durduramıyor ve bütün yerleşim birimlerini yakıp yıkıyorsa.. Orada, illâ da tek bir kişinin ve çevresindeki mafiatik şebekenin  iktidarda kalmasını, ülkenin korunması ila aynı görmesinde nasıl biri mantık vardır? 20 milyondan fazla nüfusun kaderi üzerinde, Baas Partisi gibi bir cinayet şebekesinin ve yüzde 12-15’lik bir azlığı temsil eden bir inanç grubunun iktidarını sürdürmesi adına işlenen bu dehşetli durumu hangi akıl mâkul görebilir ve gösterebilir? Buna rağmen, o, hâlâ, ‘Fırtına dinmeden çekilmem..’ diyor. ‘Ben istesem de mümkün değil..’ diye ekliyor.. Bu, tam da onu iktidara getiren siyasî mafia örgütünün eline nasıl düştüğünün itirafıdır. Fırtınayı oluşturan da kendisi ve 50 yıllık ideolojisi, iktidar kadrolarının diktatöryası..

CHP m.vekillerinin kendisiyle görüşmesinde Esed’in açıklamaları ilginç..

Esed şöyle demiş, bu ziyaretçilerine:

‘Suriye'de terör giderek artıyor. 23 ülkeden terörist var ülkemde. En fazla Yemen ve Libya'dan geliyorlar. Ağırlıklı olarak Türkiye üzerinden giriyorlar. ABD, Rusya, Çin ve diğer tüm ülkelerin toplam etkisi, Türkiye'den daha az. Ülkemdeki durumu en çok Türkiye etkiliyor. Çünkü en fazla silah ve terörist Türkiye'den giriyor.

Türkiye ile olan kara sınırımızın yüzde 25'i PKK'nin, yüzde 75'i de El’Qaide'nin kontrolünde. Cilvegözü'ndeki bombalı saldırıda bizim hiçbir dahlimiz, sorumluluğumuz yok. Çünkü biz artık o sınırlarda yokuz. Orası tamamen El’Qaide'nin kontrolünde..’

Esed’in bu itirafları ve Suriye’ye Türkiye sınırından giren silahların veya savaşçı güçlerin Türkiye tarafından resmen gönderilen güçler ve silahlar olmadığını biraz sonraki beyanları üzerinde özellikle durulmalıdır. Ayrıca, böylesine karmaşık bir tablo karşısında, hemen bütün ülkeler tabloya ellerini uzatmışken,  Türkiye hükûmeti’nin konuyla hiç ilgilenmemesini beklemek de herhalde safdillik olurdu..   

(CHP heyetinin ’Esed'siz bir rejim mümkün mü?’ sorusu üzerine Esed şöyle devam ediyor:) ’Ben istesem de ayrılmam mümkün değil.. Bu fırtınada sakin bir limana yanaşana kadar gemiyi terk etmem. Zaten halkım da arkamda. Gemi denizin ortasında fırtınalar içinde. Fırtına durmadan kaptan olarak gemiyi nasıl terk ederim? Bu fırtına biter bir gün; seçimler olur, demokrasi gelir ve halk bana 'git' derse giderim. Yani, gitmem gerekirse giderim ama bunun halkımın söylemesi lâzım..

ESED: ’ÜLKENİN TAMAMI KONTROLÜMDE DEĞİL..’

Suriye krizi Erdoğan ve Katar Emiri için varoluş sebebi haline döndü. Eğer Suriye kazanırsa, ülkelerinde onlar kaybedecek. (CHP’nin Erdoğan’ı yenebilmek için, Esed’in zaferine bel bağladığı, bu sözlerden de çıkarılamaz mı?) Bu işin ideolojik boyutu da var. Onlar siyasal İslamı Suriye'de hâkim kılmak istiyor. Biz ise laikliği korumak istiyoruz. Afganistan ve Pakistan da bir dönem bizim gibi laikti. Ama artık oralarda İslamcılar iktidar.. (!?)

Bölgede kürdlerin devlet kurma şansı artmış durumda. Kuzey Suriye'deki kürdler Irak kürdleriyle buluşmuş durumda. Kürd Devleti kurulması artık an meselesidir. (Esed’in hattâ tehdid havası da kokan  bu tesbitlerindenve sonra, bölge ülkelerinin herbirisi gibi  Suriye ile olan 910 km.lik sınırı olan Türkiye’nin de kendisini bıçak sırtında hissetmesinde bir anormallik var mıdır?)

Yaşanan terör nedeniyle ülkemin tamamını şu anda kontrol edemiyorum. Büyük şehirlere odaklanmış durumdayım. Batıda sorun yok, ama Ürdün ve Türkiye sınırlarında sorun yaşıyoruz. Müdahale olsun diye 1 milyon göçmen yaratmak istiyorlar. Bu yüzden dışarıdan kışkırtmalar artmış durumda..’

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT