1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Hesab Vermek Yerine, Hesab Sorma Zorbalığı
Hesab Vermek Yerine, Hesab Sorma Zorbalığı

Hesab Vermek Yerine, Hesab Sorma Zorbalığı

Onlar, 28 Şubar 1997 Zorbalığı döneminde defalarca tekrarladıkları gibi, 1923'den beri hep böyle bir yöntemle geliyorlardı ve milletin başına çöreklenmişlerdi..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil; Mahkeme karşısına çıkıp nizamat vermeye eden İlker Başbuğ’u yorumluyor:

Hesab vermek yerine, mahkemeyi hiçe sayıp, hesab sormak zorbalığı

Dünyayı bilmem ama, Türkiye'de ilginç bir tiyatro günü yaşandı, 27 Mart günü.. 'Dünya Tiyatro Günü' olarak isimlendirilen bir günde..

Bizim ülkemizde yaşanan bu traji-komik tiyatro gösterisinin başrollerindekiler, dünün anlı-şanlı generalleri..

'İnternet Andıcı' diye anılan davâda, 'AK Parti hükûmetini yıpratmak ve kapatılması için Genelkurmay bünyesinde uyduruk haberler ürettirip, kara propaganda yaptırdığı' iddiasıyla, Ocak-2012 başında tutuklanan Genelkurmay eski Başk. em. Org. İlker Başbuğ, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ilk çıktığı duruşmada, salona girerken, izleyicilerin alkışlarıyla karşılanınca, onlara el sallayarak bir eylem lideri gibi davranmış ve  'İddianameye itibarım yoktur,  Genelkurmay Başkanını böyle bir iddianame ile suçlamak yetersizliğin bir komedisidir. Suçlama siyaseten devlete de yöneltilen ağır bir ithamdır. Bu suçlama gerçekte şahsım üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de yöneltilen ağır bir suçlamadır. Bu suçlama, aynı zamanda, siyaseten devletimize de yöneltilen son derece ağır ve haksız bir ithamdır. Bu karmaşa, ülke yönetimini devredeceğimiz genç nesillere nasıl anlatılacaktır? Tarihe nasıl not düşülecektir? Bana terör örgütü yöneticisi diyene şaşarım.. (...) Dünyanın hiç bir ülkesinde hem ülkenin Silahlı Kuvvetleri'nin Komutanı, hem de bir silahlı terör örgütünün yöneticisi olan bir Genelkurmay Başkanı görülmemiştir. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’nin 26'ncı Genelkurmay Başkanı'yım. (...)Hayatımda hiçbir zaman hukuksuz davranmadım. Bütün bu nedenlerle, huzurunuzda savunma yapmaya zorlanmayı işgal etmiş olduğum makama ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı çok ağır haksızlık olarak görüyorum. Bu inançla, bugün burada savunma yapmayacağım ve hiçbir soruya da cevap vermeyeceğim. Bu davranış mahkemeye karşı bir tavır alma şeklinde algılanmamalıdır. Bu davranış, Anayasa’ya, hukukun üstünlüğüne ve kendime karşı olan saygımın ve taşıdığım sorumluluğun bir gereği ve doğal sonucudur.' demiş ve yargılanmasında kendisinin yalnız bırakan Genelkurmay eski Başkanları'na da, 'Nerede o eski Genelkurmay Başkanları. Hiçbiri burada yok. Onların başına gelse biz koşar gelirdik buralara. Daha durun, anlatacak çok şeyim olacak. Zamanı gelince daha konuşacağız..'  diye serzenişte bulunmuş.. Mahkeme Başkanı, Başbuğ'a,  bazı telefon konuşmalarını dinletince de, Başbuğ, 'Duruşma iyice magazinleşti..' deyince, Mahkeme Başkanı, 'Burada ciddî bir yargılama yapılıyor. Uyarımı dikkate almazsanız sizi dışarıya çıkarırım..' karşılığını vermiş ve Başbuğ da, 'Bu mu ciddiî? Çıkartın efendim çıkartın... Bunların burada dinlemesi bile ciddiyet değildir, efendim..' demiş, bu sözler üzerine izleyiciler Başbuğ'u alkışlamış ve Başbuğ da duruşma salonunu terketmiş..

Mahkeme Başkanı, 'Nereye gidiyorsunuz efendim?' diye seslenmiş,. Salonda alkışların sürmesi üzerine Başkan Özese duruşmaya ara vererek, alkışlayanların tesbit edilmesini istemiş..

15 dakika sonra mahkeme salonuna dönen Başbuğ, sorulan suallere cevab vermeyip, susma hakkını kullanmış.. Kendisinin yargılayacak merciin Yüce Divan (statüsünde hareket edecek olan Anayasa Mahkemesi) olması gerektiğini iddia etmiş.. Halbuki, mahkeme, bu talebi yersiz bulmuştu..

Bu arada, Başbuğ'a Kudüs'de, yahudilerin ünlü 'Ağlama Duvarı' önündeki sivil elbiseli olarak ve âdetâ trans halinde, dua edercesine çekilmiş resmi de sorulmuş,  ne ilgisi varsa.. Ama, o yine susmuş ve avukatı ise, 'bunun inançlara müdahale olduğu'  şeklindeki karşı çıkmış..

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT