1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Herkes, ’İbrahîm’ini Bulmalı ve Tarafını Ortaya Koymalı...
Herkes, ’İbrahîm’ini Bulmalı ve Tarafını Ortaya Koymalı...

Herkes, ’İbrahîm’ini Bulmalı ve Tarafını Ortaya Koymalı...

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL gündemi yorumluyor:

A+A-

Bilinen qıssadır, ama, yine de tekrarında mahzur olmasa gerek..

Putkıranların pîri  Hz. Ibrahim, ateşe atılacaktır, Nemrud tarafından..

Bir topal karınca bir yokuştan yukarı aceleyle ilerlemeye çalışmaktadır.

Hikaye, bu ya..

Bir serçe gelir, ’Nereye böyle?’ diye sorar topal karıncaya..

O da, ’Birazdan şu dağın ardında, bir büyük ateş yakılacak, onu söndürmeye..’ der.

Serçenin, ’O ateş o kadar büyük olacak ki, senin taşıdığın bir zerrecik su, bir işe yaramaz..’ sözüne de cevabı hazırdır, topal karıncanın:

’Allah tesirini halkederse, benim taşıdığım bir fiske su bile yeter o ateşi  söndürmeye..’

Serçe yine ısrarlıdır:

’Ayrıca, sen topalsın, oraya yetişemezsin.’

Topal karınca da der ki: ’Yetişemezsem de bu yolda ölürüm ya..’

*

Bu cevabı alan serçe, kendi sorumluluğunu hatırlar ve gider o ateşin yakılacağı mahalde,  sokak aralarında cik-cik, feryad’u figan eder..

Diğer kuşlar derler ki, ‘Niyedir bu feryadın?’

O da der ki: ’Birazdan şurada bir büyük ateş yanacak, ona karşı olduğumu bildirmek için..’

Öteki kuşlar ona karşılık verirler:

’Senin feryadının o ateşin sönmesine ne etkisi olur ki?’

’Bir etkisi olup olmayacağını bilmem. Ama, benim feryad-u figanım benim, İbrahîm’in yanında olduğumun dünya-âlemce bilinmesi içindir..’

Mes’ele budur.

Herkes, doğru yolda olduğuna inandığı kendi İbrahîm’ini bulmalıdır.

*

Ülkemizde 30 Mart günü yapılacak olan mahallî seçimler, gerçekte, (AK Parti ve bu partinin önde gelenleri ile değil) Tayyîb Erdoğan’ın şahsı ile, Pennsylvania şeyhi F.G. ve onun yönlendirdiği diğer siyasî güç odakları arasında yapılacak bir seçime dönüşmüş bulunuyor.

Açıkça, MHP’nin güçlü olduğu sanıldığı yerlerde CHP’nin; ve CHP’nin güçlü kabul edildiği yerlerde de MHP’nin, birbirlerinin adaylarını desteklemeleri çağrıları yapılıyor.

F.G. ise, Zaman’da geçen hafta boyunca yayınlanan röportajında, Bu kadar ağır lafları içine sindiren varsa yine gidip o partiye oy verir...” diyerek , AK Parti’ye oy verilmemesini dolaylı olarak söylemiş oluyordu; kendisinin ağır laflarını, beddualarını, bağlılarının yığınla entrikalarını ve yalanlarını hiç hatırlamak istemeksizin..

Zaman’ın Genel Yy. Md. E. Dumanlı ise, CNNTurk’de, geçen hafta, ‘CHP, MHP, BDP, SP ve hattâ Komünist Parti’de bile iyi insanlar olduğunu söylüyor ve bir koltuğa oturmuş olan Hoca’sının karşısında, ayakta, el-pençe divan durarak sorduğu sualleri kaydederken görülen fotoğrafını yayınladığı röportajın sonunda, 25 Mart tarihli yazısında da, içlerine sinmeyen yanlışları sıralayıp; 'Eminim Türkiye’yi bambaşka bir karanlık dehlize savuran pek çok mevzu karşısında siz de “içimize sinmiyor” demek durumunda kalacaksınız.’ diyerek, Cemaat’ine yol gösteriyordu.

*

Bu satırların sahibi, Tayyîb Bey’de eleştirdiğim bir çok noksanlar görsem bile, bu seçimde de ona destek veriyor ve onun zayıflatılamamasını temenni ediyorum.  Pennsylvania Şeyhi ise, her söylediği, sanki ilahî ve teyidlerden geçmiş bir kutsal kişi imişcesine gözükapalı destekleniyor, tarafdarlarınca..

Yazının Devamı…