1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Her Yaştan Suriyeliyi 'Yetim ve Öksüz' Kaldı
Her Yaştan Suriyeliyi 'Yetim ve Öksüz' Kaldı

Her Yaştan Suriyeliyi 'Yetim ve Öksüz' Kaldı

Suriye'de anne ve babasını kaybeden yetişkinler ve çocuklar, sığındıkları Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde acılarını unutmaya çalışıyor.

A+A-

Can güvenlikleri için yakınlarının yanına yerleşen savaşın kimsesizleri, anne ve babalarından o günlerin anısı olarak hatıra kalan eşyaları ve fotoğraflarıyla mutlu olmaya çalışıyorlar. Sığındıkları Reyhanlı'da kendilerine yeni bir yaşam kuran Suriyeli aileler, yaşadıkları acı dolu günleri ise unutamıyor.

Aileler, hayırseverlerin destekleri ve günübirlik işlerde çalışarak ihtiyaçlarını gideriyor.

"Savaş hem eşimi hem de babamı aldı"

Ride Almadı (32), AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşın kendisinden hem eşini hem de babasını aldığını söyledi.

Yaklaşık 3,5 ay önce Hama'dan Reyhanlı'ya geldiklerini anlatan Almadı, "Biz ailemizle ülkemizde sonuna kadar dayandık. Eşimi ve babamı aynı gün varil bombası yüzünden kaybettim. 4 çocuğumla birlikte tutunacak dalımız kalmadığı için Reyhanlı'ya geldik." dedi.

"Tüm ailemi savaşta kaybettim"

foto-galeri-006.gifSihem Aburas da (31) eşinin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü, babası ve annesinin de varil bombalı saldırıda hayatını kaybettiğini anlattı.

Yaklaşık 8 ay önce Reyhanlı'ya geldiği bilgisini veren Aburas, "Bir kızımla hayatımızı daha önceden Reyhanlı'ya gelen yakınımızın yanında sürdürüyoruz. Tüm ailemi savaşta kaybettim. Bir hafta arayla annem, babam ve eşim yitip gitti. Oldukça zor dönemler yaşadık, kızımla can güvenliğimiz için kaçtık." diye konuştu.

"Canlarımızı varil bombaları aldı"

Mune Abdullah da (17) babası ve kardeşini savaşta kaybettiğini söyledi.

Bir yıl önce Reyhanlı'ya gelen Abdullah, "Canlarımızı varil bombaları aldı. Onların yokluğuna alışmak zor. Annemle birlikte bir yıldır burada yaşıyoruz. İçimdeki yangın hiçbir zaman geçmeyecek." dedi.

HABERE YORUM KAT