1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Her Gün Aşura Her Yer Kerbela!..
Her Gün Aşura Her Yer Kerbela!..

Her Gün Aşura Her Yer Kerbela!..

Müslümanlara hergün Kerbelalar yaşatan Sosyalist ve Batıcı Esed Rejimi’nin başarısı için didişenlerin yolu, Hz. Hüseyin ile bağdaşabilir mi?

A+A-

Hamza Türkmen / Haksöz Haber

Küçükken büyüklerimiz top oynamamıza kızardı. Ayak vurduğumuz topu, Hz. Hüseyin’in kesik başına benzetirlerdi. Günah derlerdi…

Sonraları liseli yıllarımızda destansı ‘Ebu Müslim Horasani’, ‘Kerbela Şehidleri’ gibi kitaplar okuduk. ‘Yezidlik’ yapmanın kötülüğünü öğrenmiştik.

Muaviye’nin oğlu Yezid, Resulullah aleyhisselamın torunu Hüseyin’i iktidarına boyun eğdirtmeye çalıştı. Olmayınca onu ve 72 yol arkadaşını Kerbela denilen mevkide kuşattı, açlığa-susuzluğa mahkum etti. Hüseyin boyun eğmeyince malum Kerbela Katliamı gerçekleşti.

Hüseyin (r) ve ahvadının Kerbela’da şehid edildiği gün Hicri 10 Muharrem günüydü. Bugüne Aşura Günü denmiştir. Aşura Günü hakkında önceki Resullere kadar uzanan rivayetler olsa da, bizatihi o günde yaşananlar önemlidir. O gün Yezid’in ordusu karşısında 72 mü’min Hüseyin’in öncülüğünde saltanatın zulüm ve ifsadı karşısında boyun eğmeyi reddetmiş; şehadetleriyle tevhid, adalet, özgürlük şiarını yükseltmişlerdi. 

***

Yazının Devamı>>>