1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Heniyye’den Arap Barış Planına Ret
Heniyye’den Arap Barış Planına Ret

Heniyye’den Arap Barış Planına Ret

Heniyye, Arap Barış Planını ve toprak mübadelesi düşüncesini reddettiklerini söyledi.

A+A-

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın işgal rejimiyle barış konusunda sunulan Arap Barış Planını ve buna bağlı olarak toprak mübadelesi düşüncesini reddettiklerini söyledi.

Başbakan İsmail Heniyye, dün (2 Mayıs Perşembe) Eş-Şati’deki evinde Avrupa El-Vefa Kafilesi üyelerini, Tunus’un Hayır, Avusturya’nın Er-Rahme dernek temsilcilerini ve Mısır Şura Meclisi üyesi Kemaleddin Nureddin’i kabul ederken yaptığı açıklamada, “Sınırlarımız Filistin’in tarihi sınırlarıdır. Bu topraklar bizimdir. Arap Planını ve girişimini reddediyoruz” dedi.

Filistin Enformasyon Merkezinin yer verdiği habere göre Heniyye, Washington ziyaretinde toprak mübadelesini kabul ettiklerini belirten Arapların bu tavrının kabul edilemez olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

Bu tavır işgalciyi yeni yerleşkeler inşa etmeye teşvik edecektir. Biz kendimizi bu konuda sorumluluk sahibi görüyoruz. Toprak mübadelesini ilk başlatan (Mahmud Abbas başkanlığındaki) Filistin yönetimidir. Biz direniş seçeneğine hâlâ bağlıyız. Çünkü bu, halkımızın stratejik seçeneğidir. Güçle kaybedilen ancak güçle geri alınabilir. İşgalciyle sürdürülen görüşmeler özgürlük yolu değildir ve olamaz da.

Heniyye ayrıca, İsrail zindanlarında en uzun süreli açlık grevi eylemini yapan ve sonunda cezaevi idaresinin bağlı olduğu mekanizmaya karşı zafer kazanan Kudüslü esir Samir el-İsavi’yi selamladıklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT