1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Heniye: Siyonist İsrail’e Haddini Bildirdik
Heniye: Siyonist İsrail’e Haddini Bildirdik

Heniye: Siyonist İsrail’e Haddini Bildirdik

İsrail’in 8 günlük Gazze saldırısını değerlendiren Heniye; “İsrail’e haddini bildirdik” dedi.

A+A-

Filistin Başbakanı İsmail Heniye Akit’e konuştu. Başbakan Heniye evinde, muhabirimiz Hüseyin Kulaoğlu’nu kabul etti. İsrail’in 8 günlük Gazze saldırısını değerlendiren Heniye; “İsrail’e haddini bildirdik” dedi.

Haber: Hüseyin Kulaoğlu

55960512952245596051295224.jpgFilistin Başbakanı İsmail Heniye Akit’e konuştu. Başbakan Heniye, evinde muhabirimiz Hüseyin Kulaoğlu’nu kabul etti. İsrail’in 8 günlük Gazze saldırısını değerlendiren Heniye; “İsrail’e haddini bildirdik” dedi. Başbakan Heniye; “İsrail bizi durdurmaya geldi biz ise İsrail’i geri püskürttük. İsrail istedi ateşkesi. İsrail bizim haddimizi bildirmeye geldi. Biz İsrai’in haddini bildirdik. Bundan sonra İsrail, attığı bu adımı bir daha atamayacaktır. Bu zamana kadar Filistinliler, sınırlara kadar gelemiyorlardı ama şu anda gelebiliyorlar. Filistin bayrağını taşıyarak, gidebiliyorlar. İsrail Savaş bakanı Ehud Barak istifa etti. Bu da savaşın bir başarısıdır. Barak, uzun yıllardan beri Filistinli çocukları katlediyor. Sabra ve Şatilla’da katlettiği gibi... Ve Barak şu anda; ‘Ben artık direnen halk ile başa çıkamıyorum ve siyaseti bırakıyorum’ dedi” diye konuştu.

Kudüs Özgür Olana Kadar Şehit Olacağız

İsmail Heniye, Filistin ve Kudüs özgürlüğüne kavuşana kadar, şehit olmaya devam edeceklerini söyledi. İsrail’in son saldırısını, iki çağ arasındaki bir savaşa benzeten Başbakan Heniye, “Artık, sadece bulunduğumuz toprağı korumak değil, 48 topraklarını korumak değil, İsrail’in işgal ettiği toprakları özgürleştirme aşamasındayız. Refah’tan Nakura’ya ve denizden nehre kadar Filistin bir bütündür. Filistin’i özgürleştirmeliyiz ve artık bu noktadayız” diye konuştu.

Üçüncü İntifada Başladı

Yahudilerin abluka altında bıraktığı Gazze’nin şu anda bildikleri Gazze olmadığını kaydeden İsmail Heniye, şu anda Gazze’nin, Filistin’in bütün topraklarına kavuşacağı kadar güçlü olduğunu söyledi. Heniye sözlerinin devamında şunları söyledi: “İşgalci İsrail, suikastlerle, saldırılarla Filistinlileri yıkacağını zannediyor. Ama Caberi’nin suikast ile öldürmesiyle birlikte Filistin ve Gazze halkından yeni askerler meydana geldi. Ve artık Filistin bir bütün olarak hareket ediyor. Artık Kassamın zamanı geldi. Caberi’nin şehadetiyle beraber üçüncü intifada başladı.”

Hiçbir Şey Eskisi Gibi Değil

İsrail’in, Gazze semalarını uçaklarının gezme yeri zannettiğini ifade eden Heniye, İsrail’in artık, önceden kullandığı siyaset yolları ile istihbarat kaynaklarını kullanamayacağını vurguladı. Şu anda hiçbirşeyin eskisi gibi olmadığına dikkat çeken Heniye; “İsrail yaptığı araştırmada, Gazze’nin gücü hiç olmadığını veya az olduğunu zannediyordu. Ama artık bu savaşta Gazze’nin gücünü gördü.

Bu savaşta herşey değişti. Bu halk intifada ile başladı ve hep savaş ile yaşadı. Hiçbir zaman sakinlik içinde olmadı. Hep güçlüdür ve direnen bir halktır. Karşı gelebilen bir halktır” şeklinde konuştu.

Gazze Amerika Silahı İle Vuruldu

İsrail’in hesaplarının değiştiğini belirten Başbakan İsmail Heniye, son saldırılar olmasına rağmen halkın hala direndiğine dikkat çekti. Gazze şeridinin İsrail silahı ile vurulmadığını kaydeden Heniye, Gazze şeridinin Amerika silahı ile vurulduğunu vurguladı. Amerikan siyaseti yüzünden Gazze’de çocuklar ve kadınlar dahil 160’dan fazla şehit olduğunu belirten Heniye; “Gazze halkının üstüne 8 gün içerisinde tonlarca bomba yağdı. 8 gün içerisinde insanların, kadınların, çocukların, yaşlıların başlarına düştü. Bu savaşta İsrail gibi karşı karşıya gelmediğimiz, bizimle uzaktan savaşanlar vardı. Bir tanesi de Amerika’dır...” dedi.

Askerler İman Gücüyle Savaştı

Gazze’deki silahlı kanatların sadece silahlarla değil iman gücüyle de savaştığına dikkat çeken Heniye, şehitlerin kanlarının Filistin ve Kudüs’ün özgürlüğüne atılan adımlar olduğunu söyledi. Batı Şeria’da İsrail’e karşı atılan taşların önemine değinen Heniye; “Batı Şeria’daki taşlar, Filistin’in özgürlüğünün en önemli noktasıdır. Filistin bu taşlarla özgür olacak. Batı Şeria’daki ayaklanmalar, Gazze’deki saldırı ile başladı” diye konuştu.

Kısa Süreli Bir Ateşkestir

İsrail’le yapılan ateşkesin kısa süreli bir ateşkes olduğunu ifade eden Heniye, ateşkesin günleri aylar veya seneler sürebileceğini söyledi. Bu süre içerisinde hazırlıklar yapacaklarını kaydeden Heniye, Filistinlilerin dilinde ya özgürlük ya da şehadet olduğunu ifade etti.

Obama, Mursi’yi Günde Üç Kere Aradı

Arap Baharı hakkında değerlendirmelerde bulunan Heniye; “Arap Baharı’nda, birçok rejimin devredilmesi ve yerine yeni rejimlerin gelmesi, Filistin’in özgürlüğüne çok yakın olduğu demektir... Şimdi, bu savaş farklıydı. Bir önceki direnişten daha fazla direniyoruz. Daha önce ateskeşler Amerika istiyordu ve üzerimize bastırıyordu. Ama şimdi Amerika Kahire’ye gitti ve Kahire’den ateşkes ilan edildi. İsrail yenildiği için Kahire’den rica etti ve ateşkes gerçekleşti. İsrail’in bastırması nedeniyle Obama, günde üç kere Mursi’yi aradı.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT