1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Heniye: 'İsrail'in Müdahalesi Korsanlıktır'
Heniye: 'İsrail'in Müdahalesi Korsanlıktır'

Heniye: 'İsrail'in Müdahalesi Korsanlıktır'

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, İsrail'in 3. Özgürlük Filosu'na yönelik müdahalesinin korsanlık olduğunu belirtti.

A+A-

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, yaptığı yazılı açıklamada, 3. Özgürlük Filosu'nun ilk gemisi Marianne'ye müdahalenin İsrail'in uluslararası hukuka muhalif işgal politikasının yansıması olduğunu belirterek, "İsrail ordusunun, Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'na uluslararası sularda müdahalesi korsanlıktır" ifadesini kullandı.

Söz konusu müdahalenin, İsrail'in Gazze'ye denizden giriş ve çıkışları engellemeyi amaçlayan terörist yaklaşımının göstergesi ve uluslararası hukuku açıkça ihlali anlamına geldiğini vurgulayan Heniyye, "Özgürlük filosunda yer alan üst düzey siyasetçi ve parlamenterlere yönelik saldırı, İsrail'in uluslararası ve diplomatik normları aştığına işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Marzuki ile İsrail Meclisindeki Arap Milletvekillerinden Basil Gattas'ın bulunduğu, uluslararası sularda İsrail güçleri tarafından durdurulan filoda yer alan Marianne teknesi, Aşdot Limanı'ndaki donanma üssüne getirildi.

Aktivistlerin sorgularının ardından, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'na götürülerek sınır dışı edilmeleri bekleniyor.

İsrail'in 2007'den beri Gazze'deki Filistinlilere karşı sürdürdüğü ablukayı delmeyi ve Gazze'ye insani yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 5 gemiden oluşan 3. Özgürlük Filosu, önceki gün Yunanistan'ın Girit Adası'ndan demir almıştı.

Tunus'tan Marzuki'yi serbest bırakın çağrısı

Bu arada, Tunus Dışişleri Bakanlığı, İsrail yönetimine eski Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Marzuki ve diğer aktivistleri serbest bırakma çağrısı yaptığı bildirildi.

ABD: Şiddet yaşanmamasında memnunuz

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yaptığı açıklamada, "Teknenin kontrolünün uyumlu yapılmasından, herhangi bir olay ve şiddet yaşanmamasından ve konunun barışçıl şekilde çözülmesinden memnunuz" ifadelerini kullandı.

Toner, "Gazze’nin toparlanması ve Filistin halkına insanı yardım sağlanması için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunun farkında olmamıza ve bunu vurgulamamıza rağmen, bu konuda kurulmuş yasal geçişlerin bulunduğu ve yardımların, bu kanallar vasıtasıyla iletilmesinin uygun olacağı konusundaki görüşümüzü sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT