Hendek Zulmünden Kaçan 25 Kişi Camiye Sığındı

05.01.2016 06:28
Hendek Zulmünden Kaçan 25 Kişi Camiye Sığındı
Şırnak’ta PKK’nın zulmünden kaçan aileler, ilçeyi bir bir terk ediyor. Sadece 4 günde 2 binden fazla vatandaş, diğer kentte yaşayan yakınlarının yanına taşındı.

Aybike Eroğlu / Yeni Şafak

PKK'nın baskıları nedeniyle Şırnak'ın Cizre ilçesini terk eden halk camiye sığındı. Önceki gün Dicle Mahallesi'nde bulunan Eski Hastane Camisi, merkezde akrabası olmayan ve evlerini terk eden 25 kişiye yuva oldu. Cizre Nuh Gıda Bankası ve İHH'nın destekleriyle camide kalmaya başlayan vatandaşlara gıda ve yiyecek yardımı yapıldı.

BİRBİRİMİZİ MUHAFAZA EDİYORUZ

Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Sur, Yafes ve Cudi'den kaçan halkın merkeze akın ettiğini anlatan Cizre Nuh Gıda Bankası Başkanı Yusuf Özalp, “Yeni yılın başından bu yana yaklaşık 2 bin kişi bölgeden ayrıldı. Pek çok vatandaş akrabalarının yanına giderken, merkezde akrabası olmayanlar da camide kalıyor. Bölgede evlerin de dolduğu biliniyor. 6 kişilik evlere 25-30 kişi sığmaya çalışıyor” dedi. Göç sırasında kapıyı çalan bir çocuğun kendilerine sığınmak istediğini belirten Özalp, “Çocuk kapıdan içeri ağlayarak girdi. Beni alın gidecek yerim yok dedi. Çocuğu aldık muhafaza ediyoruz. Bölgede gidecek yeri olmayan vatandaşlar bu şekilde muhafaza ediliyor” diye anlattı.

YAFES MAHALLESİ KONTROL ALTINDA

PKK örgütüne yönelik çatışmaların özellikle son beş gündür arttığı ve Cizre'nin Yafes Mahallesi'nin tamamen güvenlik güçlerinin kontrolüne geçtiği belirtildi. Kenar mahallelerden biri olan Yafes'te örgüt militanları yoğunluklu olarak yaşıyordu. PKK'lıların boşalttıkları her eve mayın tuzakladığı da gelen bilgiler arasında. Güvenlik güçleri sobalara, kapı içlerine tuzaklanan bomba düzeneklerini didik didik arayıp imha ediyor. Bölgenin temiz ve güvenli olması için elinden geleni yapıyor. Yafes Mahallesi'nin doğusundan itibaren güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürüyor.

DESTEK BEKLİYORUZ

Başbakanlığın yaptığı yardımların yanı sıra sivil olarak da yardım çalışmaları sürüyor. Cizre Nuh Gıda Bankası'nın Cizrelilere ücretsiz ekmek dağıttığını anlatan Özalp, “Dicle Mahallesinde bulunan Lüks Ekmek Fırını bu konuda bize destek verdi. Çatışmalar nedeniyle her bölgeye ulaşmamız zor oluyor. Bize destek verilirse, mahalle mahalle fırınlarla anlaşarak, insanlara ücretsiz ekmek ulaştırılmasını sağlamak istiyoruz. Cizreliler için destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

FIRINLAR BÖLGESİ OLACAK

İHH'nın da destek verdiği ekmek kampanyasının bir haftadır sürdüğünü söyleyen Özalp, “Günde bin 500 ekmeği ücretsiz dağıtıyoruz. Destek verilirse günlük 10 bin ekmek dağıtmayı hedefliyoruz” dedi. Cizre'ye bağlı mahallelerdeki fırınlarla görüştüklerini anlatan Özalp, “Fırına ulaşabilen kişilere ekmek götürüyoruz. Anlaşma yaptığımız fırınlar kendi bölgelerinde ekmek dağıtacak. Böylece daha çok vatandaşa ulaşacağız” diye açıkladı.

Bombalardan kaçtık

Eski Hastane Camisi'nde kalan vatandaşlardan Ahmet A. Cudi Mahallesi'nden kaçarak camiye sığındıklarını söyledi. Ahmet A. “Bombalardan kaçtık. Başka gidecek yerimiz yok biz de Allah'ın evine sığındık. Burada mahalleli ve bazı yardım kuruluşları bize yardım ediyor” dedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim