1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hendek Kazmayanlara ve Karşı Çıkanlara Ceza Kesiliyor İddiası
Hendek Kazmayanlara ve Karşı Çıkanlara Ceza Kesiliyor İddiası

Hendek Kazmayanlara ve Karşı Çıkanlara Ceza Kesiliyor İddiası

Star’da yer alan iddiaya göre PKK, bölgede HDP olsun olmasın hendek siyasetine karşı çıkanlara para cezası adı altında haraç kesiyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Konuyla ilgili bir haber yer veren Star gazetesi öne sürdüğü iddiaları birkaç olay üzerine temellendirdi.

DBP’Lİ BAŞKAN KENTİ TERK ETTİ İDDİASI

“Örgüt, hendek terörüne tepki gösteren Kürtler’den ‘para cezası’ adı altında haraç toplamaya başladı. Sözde ‘öz yönetim’ ilan ettikleri mahallelerde çukurlar kazıp barikatlar kurarak yakıp yıkan PKK’nın zulmüne, HDP’ye oy veren Kürtler de isyan etti. Ancak onlar da tepki gösteren diğer siviller gibi PKK’nın hışmına uğradı. Bölücü örgüt, HDP’ye oy vermiş ya da vermemiş ayırt etmeden, hendek ve barikatlara tepki gösteren Kürtlere, ‘para cezası’na çarptırıldığını içeren tehdit mektubu gönderdi.” Diye yazan Star, “tehdit mektubu”na bir örnek göstermezken DBP’li Derik İlçe Eş Belediye Başkanı Abdulkerim Erdem’in ölümle tehdit edildiğini iddia etti.

“HDP’li seçmenler dışında DBP’li belediye başkanları da bu şiddetten nasibini alıyor. Örgüt, hendeğe karşı çıkan DBP’li Derik İlçe Eş Beldiye Başkanı Abdulkerim Erdem’i de ölümle tehdit etti. Can güvenliğinin olmadığını anlayan Erdem, bir süre kentten ayrıldı Teröristler, bu sefer diğer eş başkan Sabahat Çetinkaya’dan destek aldı. Başkan Erdem ise Derik’in teröristlerden temizlenmesinden sonra ilçeye dönebildi.”

“300 BİN TL İLE AF”

Star’ın “özyönetim” idaresinin “hendek kazmama” veya “hendek siyasetine karşı çıkma” suçlarına bulaşmış olanların haraç kesme marifetiyle cezalandırıldığı iddiasının üzerine oturduğu diğer bazı örnek olaylar da şunlar:

“Erdem’in makamına geri dönmesi ise HDP’lilerin araya girmesi ve ceza olarak örgüte 300 bin TL haraç ödemesine şartına bağlandı. Nusaybin’de kapatılan bazı hendekleri tekrar kazan PKK/YDG-H’lileri engellemeye çalışan HDP seçmeni A.Y’ye gönderilen tehdit mektubunda da 30 bin TL ‘para cezası’na çarptırıldığı iletildi. PKK’nın evlerini terk edenleri de 12 bin ile 30 bin TL ödemekle cezalandırdığı belirlendi.”

HABERE YORUM KAT