1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Helal Et’ Yasağına Tepkiler Büyüyor
‘Helal Et’ Yasağına Tepkiler Büyüyor

‘Helal Et’ Yasağına Tepkiler Büyüyor

Hollanda'da parlamentonun alt kanadının hayvanların bayıltılmadan kesilmesini yasaklayan tasarıyı onaylamasına tepkiler büyüyor.

30 Haziran 2011 Perşembe 00:49A+A-

Müslümanlar gelişmeyi endişeyle karşılarken, Musevi kuruluşlar, tasarının yasalaşmasını engellemek için yasal önlemlere başvurmaya hazırlanıyor.

Tasarı, Ekim ayında Senatoda ele alınacak.

Hollanda’da yaşayan Müslümanlar, tasarıyı İslam fobisinin bir göstergesi olarak yorumluyor.

Senatonun da onaylaması halinde, İslami usullere uygun kesime izin veren ülkelerden et ithalatına gitmek zorunda kalacaklarını söyleyen Müslümanlar, 1980’lerde olduğu gibi evlerde küvetlerde kaçak kesim yapılacağından kaygılı.

Avrupa’nın önde gelen 2 Musevi kuruluşu da yaptığı açıklamada, Hollanda Parlamentosunun girişiminin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin dini özgürlüklerle ilgili bölümüne aykırı olduğunu savundu.

Kararın Yahudi düşmanlığının bir göstergesi olduğunu savunan Musevi kuruluşlar, yasanın çıkması halinde hukuki mücadele başlatmayı düşünüyor.

Hollanda’da Müslümanlarla Yahudileri ayağa kaldıran yasa tasarısı, ülkede Hayvan Hakları Partisi tarafından sunuldu.

Parti yetkilileri, dini özgürlüklerin de bir sınırı olduğunu, hayvanlara kesim sırasında gereksiz eziyet edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Avrupa Birliği kuralları, hayvanların kesilmeden önce bayıltılmasını öngörüyor, ancak dini durumları istisna bırakıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de, geçmişte hayvanları bayıltmadan kesmeyi dini özgürlük çerçevesinde ele almıştı.

Avrupa’da halen Lüksemburg, Norveç, İsveç ve İsviçre’de bayıltmadan kesim yasak. İsviçre’de aşırı sağcılar, yasağı daha da ileri götürerek, dini koşullara uygun kesilmiş et ithalatının yasaklanmasını istiyor. (TRT) 

HABERE YORUM KAT