1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hedef, Esed'in Askeri Havaalanları
Hedef, Esedin Askeri Havaalanları

Hedef, Esed'in Askeri Havaalanları

uriye'nin Hama şehrinde pazar günü Baas rejimine bağlı uçakların ekmek sırasında bekleyen halkı bombalamasının ardından, muhalifler askerî havaalanlarını ele geçirmeye ağırlık verdi.

A+A-

Mınhac Çelık / Zaman

Suriyeli muhalifler, hava gücüyle ayakta kalmaya çalışan Esed rejiminin elindeki askerî havaalanlarını almak için mücadele ediyor. Büyük sivil kayıplara yol açan jetlerin kalktığı Halep’teki 3 küçük askerî havaalanı kuşatılırken rejime dış yardım kesmek için de özellikle Şam Havalimanı’nın kontrolü ele geçirilmeye çalışılıyor.

Suriye'nin Hama şehrinde pazar günü Baas rejimine bağlı uçakların ekmek sırasında bekleyen halkı bombalamasının ardından, muhalifler askerî havaalanlarını ele geçirmeye ağırlık verdi. Suriyeli muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, Humus, Deir el Zor ve Halep'te bulunan askerî havaalanlarını ele geçirmek öncelikli hedef haline gelmiş durumda. Hama'da 200'den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının Humus veya Deir el Zor'daki bir askerî havaalanından kalkan MİG tipi uçaklarla yapıldığı ifade ediliyor. “Karada üstünlüğü ele geçirsek bile hava saldırılarını engelleyemiyoruz. Bunun için havaalanlarını almak şart.” şeklinde konuşan bir kaynak, Halep sınırları içerisindeki küçük çaplı iki havaalanının muhalifler tarafından ele geçirilmek üzere olduğunu kaydetti. Suriyeli kaynak “Kilis'e yakın olan Azaz'da küçük bir askerî havaalanını ele geçirmeye çok yaklaştık. Havaalanının hemen yanındaki bir askerî birliği ele geçirdik.” dedi. Halep'teki 3 küçük askerî havaalanının da kuşatma altına alınması için çalışıldığı öğrenildi.

Baas rejiminin ayakta kalmasını sağlayarak zulmüne devam etmesini sağlayan hava gücünü kullanması için askerî havaalanlarının büyük önemi var. Sivil havaalanlarından daha iyi korunan bu alanların birçoğunda helikopter bulunması sebebiyle muhalif güçler, düzlük alanda bulunan havaalanlarına yaklaşmakta zorluk çekiyor. Muhalif güçler yaklaşık bir aydır Rusya ve İran'dan geldiği iddia edilen askerî yardımları engellemek için özellikle Şam'daki sivil askerî havaalanında kontrolü ele geçirmeye çalışıyor. Beşşar Esed'in ülke dışına kaçması durumunda kullanması muhtemel olan Şam havaalanı bu özelliği ile de stratejik bir öneme sahip.

3'te 2 çoğunluk şartı değişebilir

Öte yandan kasım ayında Katar'ın başkenti Doha'da kurulan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu etkinliğini artırmak için bazı değişikliklere gideceği öğrenildi. Kuruluşundan bu yana geçen bir aydan fazla süre içerisinde gerekli adımları atmamakla eleştirilen 63 kişilik koalisyonun önümüzdeki on gün içerisinde toplanıp karar alma sürecini değiştirebileceği belirtildi. Emeviye Camii eski imamı Muaz el Hatip'in liderliğindeki koalisyonda karar çıkması için aranan 3'te 2 çoğunluk şartı nedeniyle karar mekanizmasının tıkandığı ifade ediliyor. Bu tıkanıklığı aşmak için yapılacak toplantıda, karar alınması için koalisyon üyelerinin yarısından fazlasının oyunun alınmasının yeterli olacağı bir değişiklik yapılabileceği kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT