1. HABERLER

  2. HABER

  3. “HDP’nin ‘Terör’ İlişkisi Kapatılmaya Sebep Olabilir”
“HDP’nin ‘Terör’ İlişkisi Kapatılmaya Sebep Olabilir”

“HDP’nin ‘Terör’ İlişkisi Kapatılmaya Sebep Olabilir”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, "Parti kapatmanın bir tek sebebi vardır. O da siyasi partilerin terör örgütleriyle ilişki içerisinde bulunması" dedi.

A+A-

Almanya'nın başkenti Berlin'de bazı temaslarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, yaptığı açıklamada, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) PKK ile olan ilişkisine işaret ederek, "Türkiye'de parti kapatmanın bir tek sebebi vardır. O da siyasi partilerin terör örgütleriyle ilişki içerisinde bulunması. Açıkça teröre ve şiddete çağrı yapması bunlarla ilişki içerisinde bulunması kapatılma sebebidir" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın daha önce arkalarında örgüt olduğunu dile getirdiğini vurgulayan Şentop, şimdiye kadar barıştan bahseden HDP'nin “DAEŞ terörü”nü kınadığını ancak “PKK terörü”yle ilgili bir kınamada bulunmadığını ifade etti.

Siyasi partilerin “terör örgütleri”yle ilişki içerisinde bulunması durumunda kapatılabileceğini kaydeden Şentop, "Açıkça teröre ve şiddete çağrı yapması bunlarla ilişki içerisinde bulunması kapatılma sebebidir. Bu sebeple Avrupa ülkelerinde kapatılan siyasi partiler vardır. AİHM bu siyasi partilerin kapatılmasını AİH sözleşmesine uygun bulmuştur. Burada her açıdan AİH müktesebatına bakacak olursak siyasetle terörün bir arada, birbirleriyle ilişkili olarak yürütülebilmesi mümkün değil. HDP'nin bu manada çok ciddi dönüm noktasında olduğunu ve bir karar vermesi gerektiğini ifade etmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Koalisyon görüşmeleri

Türkiye'de 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümeti kurabilmek için koalisyon yapılması gerektiğini anlatan Şentop, şu anda CHP ile görüşmelerin sürdüğünü anımsattı. 

Genel Başkan Yardımcısı Şentop, Türkiye'de koalisyon hükümeti kurmanın zorluğuna da dikkati çekerek, "45 gün süre var. Çalışma yürütülüyor. O çalışmadan bir hükümet çıkma ihtimali olursa onun gereğini yapacağız" ifadelerini kullandı.

DAEŞ operasyonları

Şentop, DAEŞ’e yönelik operasyonlara ilişkin de "Türkiye kendi sınırları içerisinde güvenliğini, asayişi, kamu düzenini sağlayacak kararları her halükarda kararlılıkla alacaktır" dedi.

Kaynak: TGRT Haber

HABERE YORUM KAT

2 Yorum