1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. HDP'nin Saymanı PKK'ya Para Aktarmakla Suçlanıyor
HDP'nin Saymanı PKK'ya Para Aktarmakla Suçlanıyor

HDP'nin Saymanı PKK'ya Para Aktarmakla Suçlanıyor

Diyarbakır'da yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP saymanı Hüseyin Yılmaz, "vergilendirme" adı altında toplanan paraları PKK mensuplarına aktarmakla suçlanıyor.

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır'a getirilen ve "terör örgütüne üye olmak" suçundan dün tutuklanan Yılmaz'ın, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğündeki sorgu tutanağında, PKK/KCK örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

Tutanakta, Yılmaz'ın Y.A. isimli bir kişiyle yaptığı telefon görüşmesine ilişkin şu ifadeler yer aldı:

"Bu görüşme doğrultusunda Yılmaz sözde 'vergilendirme' adı altında para toplamıştır. Yılmaz'ın, Sur ilçesinde sözde 'özerklik' ilanının ardından operasyonlar sürerken bölgedeki 'Dilşah' isimli kişiye 'vergilendirme' adı altında topladığı paraların ilçede çatışma bölgesindeki örgüt mensuplarına gıda ve erzak yardımı yapılabilmesi amacıyla teslim edilmesi yönünde talimat verdiği anlaşılmıştır. Bu nedenle PKK/KCK terör örgütü yapılanması içerisinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüttüğü değerlendirilmektedir."

Yılmaz'ın, PKK/KCK örgütü adına "bağış" adı altında vatandaştan, iş adamlarından da para talep ettiği bilgisine yer verilen tutanakta, toplanan bu paraların da PKK'ya aktarıldığı kaydedildi.

Diyarbakır'da PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 17 şüpheli gözaltına alınmış, aralarında Yılmaz'ın da bulunduğu 5 kişi, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmış, 1 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 11 kişinin ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

AA

HABERE YORUM KAT