1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. HDP’den Alternatif Parlamento Tehdidi
HDP’den Alternatif Parlamento Tehdidi

HDP’den Alternatif Parlamento Tehdidi

Demirtaş, bir adım sonrasına ilişkin de konuştu, "Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar giderse, hiçbir seçenek gözardı edilmez. Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar" dedi.

A+A-

Anayasa Komisyonu'nda hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişiklik teklifi,  Meclis tarihine geçen kavgalı oturumların ardından kabul edildi.

Düzenlemenin gelecek hafta Genel Kurul gündemine gelmesi beklenirken HDP Eş Başkan'ı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kalkması durumunda zorla getirme kararı alınmadıkça milletvekillerinin ifadeye gitmeyeceğini söyledi. Demirtaş dokunulmazlıkların kalkması durumunda ne yapmayı planladıklarını anlatırken ise ilk defa "başka bir parlamento kurulmasından" söz etti.

"Parlamento halkın iradesidir. Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekillerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiç bir seçenek bizim için gözardı edilemez. Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar."

Partisi'nin dokunulmazlıkların tamamının kaldırılmasına hazır olduğunu söyleyen Selahattin Demirtaş, bu şekliyle dokunulmazlıkların kaldırılmasını "siyasi bir komplo" olarak tanımladı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

4 Yorum