HDP’den Alternatif Parlamento Tehdidi

03.05.2016 15:03
HDP’den Alternatif Parlamento Tehdidi
Demirtaş, bir adım sonrasına ilişkin de konuştu, "Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar giderse, hiçbir seçenek gözardı edilmez. Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar" dedi.

Anayasa Komisyonu'nda hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişiklik teklifi,  Meclis tarihine geçen kavgalı oturumların ardından kabul edildi.

Düzenlemenin gelecek hafta Genel Kurul gündemine gelmesi beklenirken HDP Eş Başkan'ı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıkların kalkması durumunda zorla getirme kararı alınmadıkça milletvekillerinin ifadeye gitmeyeceğini söyledi. Demirtaş dokunulmazlıkların kalkması durumunda ne yapmayı planladıklarını anlatırken ise ilk defa "başka bir parlamento kurulmasından" söz etti.

"Parlamento halkın iradesidir. Arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekillerinin düşürülmesine kadar gidilirse hiç bir seçenek bizim için gözardı edilemez. Parlamentoları halk kurar, halk isterse birden fazla parlamento da kurar."

Partisi'nin dokunulmazlıkların tamamının kaldırılmasına hazır olduğunu söyleyen Selahattin Demirtaş, bu şekliyle dokunulmazlıkların kaldırılmasını "siyasi bir komplo" olarak tanımladı.

Kaynak: Al Jazeera

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim