1. HABERLER

  2. HABER

  3. HDP Sözcüsü Bilgen: Başkanlığa Karşı Durmakta Israrlıyız
HDP Sözcüsü Bilgen: Başkanlığa Karşı Durmakta Israrlıyız

HDP Sözcüsü Bilgen: Başkanlığa Karşı Durmakta Israrlıyız

Bugün AK Parti karşıtı bir çok gazete, "HDP’nin başkanlık sitemini destekleyecek" başlıklarıyla haberler yaptılar. Peki HDP'den böyle bir açıklama var mıydı?

A+A-

Bazı gazetelerden başlıklar:

Aydınlık: HDP Sözcüsü Başkalın Sistemi Olabilir 

Yeni Asya: Başkanlık Paslaşması

Yeni Mesaj: Başkanlık Sistemini Tartışabiliriz

Sözcü: Başkanlığı Ver, Çözüm Buzdolabından Çıksın

Ortadoğu: Ver Başkanlığı, Al Federasyonu

Millet: Başkanlık Tartışılabilir

Cumhuriyet: Başkanlık Sistemi Tartışılabilir

PKK’ya yakınlığı ile bilinen DİHA’nın verdiği haberi sizlerle paylaşıyoruz:

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği mülakatın "HDP'nin söylemi değişti: Başkanlığı tartışabiliriz" başlığı ile okuyucuya sunulmasına ilişkin sosyal medya hesabından "HDP'nin Anayasa tartışmalarında tavır değişikliği söz konusu değil. Her şey tartışmaya varız, Başkanlığa karşı durmakta ısrarlıyız" diyerek bu yöndeki tartışmalara son noktayı koydu.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Cumhuriyet Gazetesi'ne Anayasa tartışmaları ve "Başkanlık Sistemi"ne ilişkin mülakat verdi. Bugün gazetede yer alan mülakatında Bilgen, 1 Kasım'ın ardından yeni Anayasa yapımının gündeme gelmesiyle demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir Anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

"Tek adam" sisteminin özgürlüğü kısıtlayacağını ve toplumun ihtiyacının bu olmadığını söyleyen Bilgen, Orta Asya ve Afrika'daki başkanlık modellerinin "yerli ve milli başkanlık modeli" diye sunulmasının Türkiye toplumundaki taleple bir bağlantısının bulunmadığını ifade etti. Bilgen, "Yargı bağımsızlığı, sivil toplumun karar süreçlerine katılımı, kanunların iyileştirilmesi ve terörle mücadelenin yeniden ele alınması gibi talepler var" dedi.

Bilgen, yeni Anayasa konusunda ise Türkiye'nin güçlü bir denge ve denetleme sistemine ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bugünkü mevcut anayasanın darbe anayasası olduğunu belirterek, "Bugünkü anayasayla kıyaslanmayacak şekilde demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasaya ihtiyaç var" diye konuştu.

Herhangi bir konuyu tartışmayı reddetmenin doğru olmadığını da kaydeden Bilgen, "Biz parlamenter sistemi öneriyoruz. Parlamenter sistemin demokratikleşmeyi ilerleteceğine inanıyoruz. Ancak anayasa metnini tabulaştırmak; 'Başkanlığı tartışmayız, şunu asla tartışmayız' gibi yaklaşımlar demokratik bir anayasa süreciyle bağdaşmaz. Her şey tartışılabilir. Bilimin ve aklın, dünyadaki değişimin gereği; hiçbir şey kutsallaştırılmadan tartışmaya açılabilir" dedi. 

Cumhuriyet Gazetesi, Bilgen'in bu sözlerini internet sitesinden "HDP'nin söylemi değişti: Başkanlığı tartışabiliriz" gibi manipülatif bir başlıkla okuyucusuna servis etti.

Sosyal medyada tartışma konusu

Gazetenin bu başlıkla haberi servis etmesinin ardından birçok haber sitesi de Bilgen'in sözlerini 'Başkanlığı tartışabiliriz' başlığıyla paylaştı. Bu durum özellikle sosyal medyada tartışma konusu oldu. 
Bunun üzerine Twitter adresinden açıklama yapan Bilgen, "HDP'nin Anayasa tartışmalarında tavır değişikliği söz konusu değil. Her şey tartışmaya varız, Başkanlığa karşı durmakta ısrarlıyız" diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

HABERE YORUM KAT