1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. HDP, PKK’nın Katlettiği Sivilleri Nihayet Gördü!
HDP, PKK’nın Katlettiği Sivilleri Nihayet Gördü!

HDP, PKK’nın Katlettiği Sivilleri Nihayet Gördü!

HDP'li vekiller günler sonra PKK'nın yaptığı eylemleri PKK'yı karıştırmadan kınadı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER I Hakan Kılıç

PKK’nın geçtiğimiz günlerde Mardin/Kızıltepe, Diyarbakır/Sur, Diyarbakır-Batman/Üçyol’da ve dün akşam Van, bugün Elazığ ve Bitlis’te gerçekleştirdiği bombalı eylemlerde birçok sivil vatandaş hayatını kaybederken 200’ü aşkın vatandaş da yaralandı. Son günlerde sivil yerleşim alanlarında peş peşe yapılan bu tür menfur saldırıları Kürtler adına savaştığını iddia eden PKK’nın başta Kürtler olmak üzere birçok sivil vatandaşı katleden eylemlerine karşın HDP’nin suskunluğu dakikalar öncesine kadar sürüyordu.

Kendilerini özelde Kürtlerin ve genelde tüm vatandaşların temsilcisi olarak gören HDP’nin gündeminde uzun süredir bu vahşet yerine alenen PKK’ya yakınlığıyla bilinen Özgür Gündem gazetesinin geçici kapatılması vardı. PKK’nın vahşiliğine sessizliğini günlerce sürdüren HDP milletvekillerinin meclis kürsüsünde Özgür Gündem gazetesini açarak gazeteye yönelik kapatma kararını protesto etmesi tam manasıyla ikiyüzlülük bildirisidir.

En son bugün 14.00 sularında yaptıkları basın açıklaması da tam bir fiyaskodan ibaret. Günlerdir türlü vahşetlere imza atan PKK’ya tek bir söz etmeden yapılan basın açıklamasında ifade edilen “Kaygılarımız gittikçe büyüyor” sözü bizler için “Cahil çalımını satar, beş para etmediğini bilmez” deyimine denk gelmektedir.

HDP'nin yaptığı açıklamanın tam metni:

"Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor. Her gün yaşadıklarımız bir önceki günü aratıyor. Bugün Elazığ'da, geçtiğimiz günlerde Van ve Diyarbakır'da yaşanan gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Türkiye adım adım ağır çatışmaların yaşanacağı, her gün canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir ortama sürükleniyor. Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bir kez daha herkesi sağduyuya, Türkiye'yi ağır çatışmalı ortama sürükleyecek tutumlardan uzak durmaya çağırıyoruz. Şiddet ve çatışmaların son bulması için hepimizin arayış ve çabalarının yoğunlaşması gerekiyor. Bugün demokratik siyaset kanallarını genişletmek acil ihtiyaçtır. Gelişmelerin, toplumsal ortamı daha fazla zedelemeden durdurulması için HDP olarak üstümüze düşeni yapma konusunda kararlıyız.

Bu toprakların en kadim meselelerinden biri olan Kürt sorununda çözüm adımları için daha fazla beklenmemelidir. Herkesi bu söylediklerimizi düşünmeye ve adım atmaya bir kez daha davet ediyoruz. Şiddetin günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olması kabullenilemez. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz. Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

hdp_ozgur_gundem.jpg

HABERE YORUM KAT

4 Yorum