1. HABERLER

  2. HABER

  3. "HDP, PKK Saldırılarını Kınamadıkça Sanık Sandalyesindedir"
"HDP, PKK Saldırılarını Kınamadıkça Sanık Sandalyesindedir"

"HDP, PKK Saldırılarını Kınamadıkça Sanık Sandalyesindedir"

Başbakan Davutoğlu, "HDP, PKK terörünü kınamadığı sürece millet ve bizim nezdimizde sanık sandalyesindedir, hesap verme makamındadır" dedi.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'de AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 7 Haziran'dan bugüne 657 saldırı olayı gerçekleştirildiğini, PKK ve DHKP-C'nin eşzamanlı saldırılara başladığını belirtti.

Davutoğlu, "Üç ayaklı saldırının hedefi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir, demokrasimizdir, insan haklarıdır. Saldırıların ikinci hedefi kamu düzeni, üçüncü hedefi Türkiye'nin uluslararası itibarıdır" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Bazıları ortak deklarasyon çağrımıza cevap vermemiş olsalar da AK Parti kadroları ayaktayken Türk demokrasisi ayaktadır, ayakta olmaya devam edecektir" dedi.

"Verilen bilgi kaç dakika sonra Kandil'e ulaşacak?"

Davutoğlu "Terör ve ülkenin demokrasisi, geleceği söz konusu olduğunda açık tavır sergilemeyenlerin, teröre karşı mücadele konusunda bilgilendirilme hakları olmadığını" vurgulayan Davutoğlu, "Verilen bilgi kaç dakika sonra Kandil'e ulaşacak', bundan dahi emin değilsek nasıl bilgilendirme yapabiliriz?" diye sordu.

"Herkesin tavrını açık ve net ortaya koymak zorunda olduğunu" belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"PKK terörünü kınayabildikleri gün, biz de onların çağrılarına cevap verir, oturur konuşuruz. Bunları yapmadıkları sürece millet nezdinde de bizim nezdimizde de sanık sandalyesindedirler, hesap verme makamındadırlar."

Başbakan Davutoğlu "Nasıl onlar noktasal değil eş zamanlı ve kapsamlı bir saldırıda bulunmuşlarsa, biz de bu operasyonları noktasal operasyon olarak görmüyoruz; eş zamanlı olarak, 3 değil 33 terör örgütü ile de mücadele etmeye kudretimiz yeter ve bu kudreti göstereceğiz" dedi.

Davutoğlu, Türkiye'deki silahlı unsurlar silahlarını bırakıp Türkiye'yi terk edene kadar ve kamu düzeni mutlak anlamda gerçekleşene kadar bu sürecin devam edeceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'nin kaderi TBMM çatısı altında belirlenir ve bu kader ancak ve ancak millettin meşruiyetini almış hükümetlerce tayin edilir. Türkiye'nin kaderinin herhangi bir karanlık odada, karanlık odaklarca belirlenmesine izin vermedik, izin vermeyeceğiz" dedi.

"Kandil'den alacakları talimatı bekliyorlardı"

Davutoğlu, "Şimdi barış çağrısında bulunanlara, özellikle HDP'lilere söylüyorum; 20 Temmuz'da Suruç'ta, gelin ortak deklarasyonla DAEŞ terörünü kınayalım, ortak tavır sergileyelim derken neredeydiler? Kandil'den alacakları talimatı bekliyorlardı" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Madem ki talimat aldıkları bir yer var, madem ki bu terör bir yerden talimat alıyor ve şehitlerimize sebebiyet veriyor; talimat aldıkları yeri gerektiği zaman, gerektiği yerde, gerektiği anda cezalandırırız ve cezalandırmaya kararlıyız" şeklinde konuştu.

"Kasıtlı ve planlı bir terör tırmanmasıyla karşı karşıyayız"

"Hepimizin görmesi gereken bir tablo var. Her şeyden önce 7 Haziran'dan bugüne kadar bilinçli, kasıtlı ve planlı bir terör tırmanmasıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Hani bugün PKK ile DAEŞ birbiriyle savaşıyor diye düşünenler var ya, zamanlamaya dikkat etsinler. DAEŞ'in saldırısının olduğu gün PKK'da ülkemize karşı bir saldırı silsilesini başlattı" şeklinde konuştu.

"Türkiye'de yönetim boşluğu yoktur"

"Türkiye'de yönetim boşluğu yoktur, olmayacaktır" diyen Davutoğlu, "Siyasi ve hukuki bedeli ne olursa olsun her türlü bedeli ödemeye hazırız. Saldırılar karşısında bir an dahi alacağımız tedbirlerden vazgeçmeyiz" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Türkiye kendisine yönelen her namluyu kırmaya, kendisine yönelen her hasmane tavrı cezalandırmaya muktedirdir. Bir vatandaşımızın canına kast eden olursa, dünyanın neresinde olursa olsun, dünyayı başlarına yıkarız" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum