1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Dava Açıldı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Dava Açıldı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Dava Açıldı

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında, “PKK bir halk özgürlük hareketi, aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür.” sözlerinden dolayı hapis istemiyle dava açıldı.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Almanya merkezli yayın organı Deutsche Welle’ye verdiği röportajdaki sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hazırlanan iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, geçen yıl Almanya’nın Köln kentinde Türkiye’nin hava operasyonlarının protesto edildiği yürüyüşe katılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın, daha sonra Almanya’nın Sesi’ne (Deutsche Welle) bir röportaj verdiği belirtildi.

Röportajda, “Kürt kökenli politikacılar tarafından kurulan HDP’nin PKK ile bağı olduğu söyleniyor. Buna ne dersiniz?” sorusuna Yüksekdağ’ın verdiği, “Bizim HDP olarak PKK ile bağımız yok. Belge konulması lâzım ortaya, aksi takdirde çok saçma kalıyor iddialar. Biz parlamento seçimlerinde yüzde 13 oy aldık. İki aylık seçim kampanyası süresince 7 HDP’li öldürüldü. Şu âna kadar failler yargı önüne çıkarılmadı. Öldürülen kişiler ellerine silah alarak PKK ile birlikte savaşmış kişiler değildi. PKK bir halk özgürlük hareketidir. Aynı zamanda demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren bir örgüttür. Bizler PKK’nın bu hedeflere ulaşma konusunda başvurduğu yöntemleri onaylamıyoruz. Ancak şunu da kabul etmeliyiz ki, uyguladığı program terör değildir.” cevabı iddianamede yer aldı.

1 Yıldan 5 Yıla Kadar Hapis

Bu sözler üzerine soruşturma açan savcılık, Yüksekdağ hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dava açarak, 1 yıldan 5 yıla kadar hapsini istedi.

Dokunulmazlık Süreci

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa’da değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle hakkında 799 fezleke bulunan 152 milletvekili için yeni bir süreç başlamıştı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum