1. HABERLER

  2. HABER

  3. HDP Ceylanpınar İlçe Yöneticisi Gözaltında
HDP Ceylanpınar İlçe Yöneticisi Gözaltında

HDP Ceylanpınar İlçe Yöneticisi Gözaltında

Şanlıurfa Ceylanpınar'da PKK'nın hain saldırısı sonucu 2 polisin evlerinde katledilmesi olayıyla ilgili 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında HDP Ceylanpınar ilçe yöneticilerinden Yusuf A. da bulunuyor.

A+A-

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, PKK'lıların dün sabah 2 polis memurunu evlerinde uyurken öldürmesinin ardından başlatılan operasyonda, teröristlerPKK'lılara rehberlik yapan 3 kişi yakalandı. Sorguya alınan bu kişilerin, polisleri öldüren PKK'lıları sınırdan geçirip, polislerin bulunduğu eve götürdüğü ileri sürüldü.

Ceylanpınar Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan ve ilçenin Bahçelievler Mahallesi'ndeki TOKİ Konutları'nda kiraladıkları dairede kalan polis memurları 24 yaşındaki Okan Acar ile 25 yaşındaki Feyyaz Yumuşak, dün sabah mesaiye gitmedi ve eve gelen meslektaşları tarafından katledilmiş olarak bulundu. PKK'nın 'Suruç'un intikamı alındı' açıklaması yaparak üstlendiği saldırının ardından, güvenlik güçleri bölgede operasyon başlattı.


Polis ve istihbarat birimleri araştırmasında, 2 polisin Suriye'den gelen ve yine saldırının ardından Suriye'ye dönen kendilerine 'Apocu Fedai Timi' adını veren 4 PKK'lı tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Güvenlik güçleri, bu saldırının ardından PKK'lıları ve onlara yardımcı olan kişilerin kimliklerinin belirlenmesi için teknik takip ve yoğun arama başlattı.

HDP'li yönetici de gözaltına alındı

İlk gözaltı dalgasının ardından devam eden soruşturmada HDP Ceylanpınar ilçe yöneticilerinden Abdulkadir O. da gözaltına alındı.

Soruşturmayı derinleştiren polis ayrıca bu saldırıyla bağlantısı olduğu belirlenen Hasan M. ile Yusuf A.'yı da Mardin'in Kızıltepe ilçesinde gözaltına aldı. Bu kişiler de sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya getirildi.

200 polis görüntü izledi

Saldırı sonrası Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan farklı illerden gelen terör uzmanı polislerin de katılımıyla soruşturma genişletildi ve tüm ipuçları değerlendirildi. İlçedeki tüm mobese kameraları ile işyerlerine ait güvenlik kameralarının son 48 saatlik tüm kayıtları alındı ve 200 polis memuru tarafından saniye saniye izlendi.


Yapılan takipte polis memurlarının katledildiği Bahçelievler Mahallesi ile yakınındaki bölgelerde, saldırının meydana geldiği gün ve bir gün önceki tüm hareketler adım adım izlendi.

Telefon sinyalleri ve kayıtlarla şüphelilere ulaşıldı

Görüntüler ve diğer ipuçları didik edilirken, soruşturmaya katılan başka bir ekip ise TİB'den olay günü ve öncesinde polislerin katledildiği bölgedeki telefon görüşmelerine ilişkin kayıtları aldı.


Telefon kayıtlarından, Bahçelievler Mahallesi'nde oturmayan ancak olay anında telefon sinyali ile bölgede olduğu saptanan bazı kişiler belirlendi. Naci Y., Hasan A. ve Sedat A. isimli 3 kişinin, olaydan bir gün önce ve olayın meydana geldiği gece yarısı da bölgeye yakın noktalardan araçla geçtiği saptandı.

PKK ile bağlantıları bulundu

Telefon sinyalleri ve kayıtların benzerlik göstermesinin ardından polis, belirlediği bu şüphelileri mercek altına aldı. Yapılan araştırmada polisin belirlediği kişilerin, PKK örgütü ile bağlantıları olduğu saptandı.


Polisin takibe aldığı şüphelilerin Şanlıurfa, Ceylanpınar ve farklı ilçelerde yapılan 'yasa dışı eylemlere katılma' ve 'terör örgütü propagandası yapma' suçlarından işlem gördüğü ortaya çıkarıldı. İstihbarat birimleri de bu kişilerin aynı zamanda PKK ve son 2 yıldır örgütün Suriye kolu olan PYD'ye eleman kazandırma faaliyetlerinde bulunduğu bilgisine de ulaşıldı.

PKK'lılar Ceylanpınar'da 24 saat kalmış

İstihbarat ve terör uzmanlarının araştırmasında, öldürülen polis memurlarının oturdukları evin adresi, 6 daireli apartmanda 4 dairede kalanların ilçe dışında olduğu bilgilerinin, Ceylanpınar'daki örgütün 'milis' dediği PKK yanlıları tarafından sağlandığı tespit edildi.


Polisleri öldüren 4 PKK'lının da salı gecesi Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nden geçirilerek Ceylanpınar'a getirildiği ve dün sabah hain saldırıyı gerçekleştirdikten sonra aynı şekilde Suriye'ye geçişlerinin sağlandığını belirledi.

Şafak operasyonu

Tüm bilgilerin toplanmasının ardından PKK'lılar ile işbirliği yaptığı ve polislerin öldürüldüğü saldırıda PKK'lılara rehberlik yaptığı belirlenen Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın yakalanması kararı verildi.


Soruşturmayı yürüten savcının izninin ardından 3 kişinin Ceylanpınar ilçe merkezindeki adreslerine eş zamanlı operasyon yapıldı. Özel harekat polislerinin de katıldığı şafak baskınında 3 kişi evlerinde gözaltına alındı ve sorgulanmak üzere Şanlıurfa'ya götürüldü.

'Evlerinde krokiler bulundu' iddiası

Gözaltına alınan Naci Y., Hasan A. ve Sedat A.'nın evlerinde polisler tarafından yapılan aramada örgütsel dokümanlar, PKK flamaları ele geçirildi, bilgisayar ve cep telefonlarına el konuldu.


Polisin arama yaptığı şüphelilerden birisinin evinde ise çeşitli krokiler ele geçirildiği ileri sürüldü. Krokilerin kişilere mi yoksa kurumlara mı ait olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

Sorgulamalar başladı

Şanlıurfa'ya getirilen 3 şüpheli Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanmaya başladı. Şüphelilerin sorgulamasına terör polislerinin yanı sıra istihbarat birimleri ile Suruç patlaması nedeniyle kentte bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü'nden terör uzmanlarının da katıldığı bildirildi. Şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda saldırının ayrıntılarının ortaya çıkarılması bekleniyor.

Yeni gözaltılar olabilir

Öte yandan polislerin saldırıya ilişkin soruşturmayı detaylı şekilde sürdürdüğü ve yeni bilgilere ulaştığı, her an yeni gözaltıların da olabileceği kaydedildi. Yine sorgulaması süren şüphelilerin vereceği ifade doğrultusunda da saldırıda yer alanlara yönelik yeni operasyonlar yapılabileceği bildirildi

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum