1. HABERLER

  2. HABER

  3. HDP, Anayasa Komisyonu Üyelerini Belirledi
HDP, Anayasa Komisyonu Üyelerini Belirledi

HDP, Anayasa Komisyonu Üyelerini Belirledi

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na üye verme kararı alan HDP üyelerini açıkladı: Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş ve Garo Paylan.

A+A-

HDP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yer alacak üyeleri Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan olarak belirlendi.

HDP açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye’nin otuz dört yıldır 12 Eylül 1980 askeri darbesinin cunta ürünü olan Anayasa ile yönetilmesi halklarımız açısından bir utanç kaynağıdır. Darbe Anayasası ile Türkiye’de hukuksuz uygulamalar siyasi iktidarlar tarafından esas alınabilmekte, özgürlüklerin önüne çok sayıda engeller konabilmektedir. Nitekim içinden geçtiğimiz bugünlerde, ülkemizde, onlarca yurttaşımız bu hukuksuzluğa dayanılarak uygulanan siyasi iktidar pratikleri neticesinde yaşamını yitirmekte, ağır insan hakları ihlâlleri gerçekleştirilmektedir.

Mevcut Anayasa’nın bile yasaların uygulayıcısı konumunda olan hükümet ve devlet yetkilileri tarafından bizzat rafa kaldırıldığı bu dönemde, demokratik bir Anayasa yapmanın koşulları oldukça güçtür. Fakat halklarımızın istediği demokratik bir Anayasa’nın oluşturulmasına ve Türkiye’deki halklar ve kimlikler arasında yeni bir toplumsal sözleşmenin açığa çıkarılmasına en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçtiğimiz aşikârdır. Bu kapsamda, halklarımıza lâyık olan demokratik, sivil, eşitlikçi ve özgürlükçü yeni bir Anayasa’nın yapılabilmesi için hızla ülkemizdeki çatışmalı sürecin sonlandırılması, demokratik tartışma / müzakere zemininin oluşturulması ve demokratik / eşitlikçi / özgürlükçü reformların hazırlanması gerekmektedir.

Tüm bu görüşlerimiz doğrultusunda gerek 7 Haziran 2015 seçimlerinde gerekse de 1 Kasım 2015 seçimlerinde halklarımızın bizlere biçtiği misyon ve sorumluluğun gereği olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda ezilen bütün halklarımızın temsiliyetiyle yer alacağız."

HABERE YORUM KAT