1. HABERLER

  2. HABER

  3. HDP Adaylarını Açıkladı
HDP Adaylarını Açıkladı

HDP Adaylarını Açıkladı

HDP, milletvekili aday listesini açıkladı. Eş Başkan Selahattin Demirtaş İstanbul'dan, Leyla Zana Ağrı'dan aday oldu.

A+A-

HDP Milletvekili listesini açıkladı. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, İstanbul 1. bölge birinci sıradan aday olurken, diğer Eş Başkan Figen Yüksekdağ Van'dan birinci sıra adayı oldu.

İstanbul 2. bölgeden Turgut Öker, 3. bölgeden ise Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan ilk sırada yer aldı. 

İmralı heyetinden seçilmesi en riskli ilden aday olan Sırrı Süreyya Önder olurken, Diyarbakır birinci sıra adayı İdris Baluken oldu.

İmralı heyetinin iki üyesi Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık ise listede yer almadı. 

Öcalan'ın yeğeni Urfa adayı

HDP, Urfa'da ilk sırada, eski Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i aday gösterirken, 2. sırada Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan yer aldı. 

Leyla Zana, Ağrı'dan birinci sıra adayı olurken, Altan Tan da Diyarbakır'dan 5. sıra adayı oldu. 

Gaziantep'in eski CHP'li Belediye Başkanı Celal Doğan HDP'den yine bu kentte ilk sıra adayı olurken, eski AKP'li Dengir Mir Mehmet Fırat da Mersin'de birinci sırada yer aldı. 

Partinin, kentlerdeki öne çıkan adayları şu şekilde:

ADANA

1) Rıdvan Turan 

2) Meral Danış Beştaş

AĞRI

1) Leyla Zana

2) Berdan Öztürk

ANKARA 1. BÖLGE

1) Sırrı Süreyya Önder

2) Serkan Özkan

3) Songül Erol Abdil

ANKARA 2. BÖLGE

1) Mahmut Memduh Uyan

2) Gülsen Ülker

3) Aydın Çubukçu

ANTALYA

1) Saruhan Oluç

ANTEP

1) Celal Doğan

BATMAN

1) Ali Atalan

2) Saadet Becerikli

3) Ayşe Acar Başaran

4) Hasan Yağız

BİNGÖL

1) Hişyar Özsoy

2) Serhat Gümüş

3) Sevgi Öğünç

DİYARBAKIR

1) İdris Baluken

2) Nursel Aydoğan

3) Nimetullah Erdoğmuş

4) Feleknas Uca

5) Altan Tan

6) Çağlar Demirel

7) Ziya Pir

8) İmam Taşçıer

9) Sibel Yiğitalp

10) Adnan Cengiz

11) Nesrin Hilal Şanlı

HAKKARİ

1) Selma Irmak

2) Nihat Akdoğan

3) Abdullah Zeydan

IĞDIR

1) Mehmet Emin Adıyaman

2) Kıznas Türkali

İSTANBUL 1. BÖLGE

1) Selahattin Demirtaş

2) Hüda Kaya 

3) Erdal Ataş

4) Serpil Kemalbay

5) Abdullah Bülent Uluer

6) Hasan Gülüm

İSTANBUL 2. BÖLGE

1) Turgut Öker

2) Filiz Kerestecioğlu

3) Sezai Temelli 

4) Şerife Erbay 

5) Salih Şahin

6) Arife Çınar

İSTANBUL 3. BÖLGE

1) Pervin Buldan

2) Karabet Paylan 

3) Levent Tüzel

4) Ali Kenanoğlu

5) Beyza Üstün

İZMİR 1.BÖLGE

1) Ertuğrul Kürkçü

2) Ferhan Ademhan

3) Pınar Aydınlar

İZMİR 2.BÖLGE

1) Müslüm Doğan

2) Eylem Yıldız

3) Zeki Gül

KARS

1) Ayhan Bilgen 

MARDİN

1) Mithat Sancar 

2) Gülser Yıldırım

3) Erol Dora

4) Mehmet Ali Aslan

5) Enise Güneyli

6) Nurullah Görhan

MERSİN

1) Dengir Mir Mehmet Fırat

2) Çilem Küçükkeleş Öz

3) Ali Tanrıverdi

MUŞ

1) Burcu Çelik

2) Ahmet Yıldırım

SİİRT

1) Kadri Yıldırım

2) Hatice Sevim Tekin

3) İsmail Aydın

ŞIRNAK

1) Faysal Sarıyıldız

2) Leyla Birlik 

3) Ferhat Encü

4) Aycan İrmez

TUNCELİ

1) Alican Önlü

2) Edibe Şahin

URFA

1) Osman Baydemir

2) Dilek Öcalan

3) İbrahim Ayhan 

4) Leyla Güven

5) Ziya Çalışkan

VAN

1) Figen Yüksekdağ

2) Lezgin Botan

3) Yurdusev Özsökmenler

4) Adem Özcaner

5) Tuba Hezer

Al Jazeera

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum