HDK: Darbeye de Mursi'ye de Geçit Yok

02.08.2013 09:39
HDK: Darbeye de Mursiye de Geçit Yok
Öcalan’ın BDP’ye birleşmelerini istediği HDK’dan Mısır açıklaması. Açıklamada 'halkın iradesine darbe' söylemi de vardı, 'Mursi'ye geçit yok' pankartı da...

Zafer Burakmak’ın Haberi:

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisi üyeleri, Mısır Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Sözde Mısır’daki darbenin kınandığı eylemde ilginç bir durum vardı. Eylemciler hem darbeyi, hem de darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi kınadılar.  

Sandıkla demokrasinin sağlanamadığını belirten HDK’liler, Mısır halkının kendi kaderini kendisinin belirlemesi gerektiğini vurguladılar. Ancak büyük bir destek ile seçildikten sonra darbeyle görevden düşürülen ve bunca katliama rağmen milyonların desteklediği Mursi'ye karşı "Mursi'ye de Geçit Yok" pankartıyla bu isteğin nasıl bağdaştığı anlaşılamadı.

Elçilik önünde “Mursi’ye de, darbeye de geçit yok.” pankartı açan HDK’liler, meydanlarda direnen milyonların ne istediklerinden de haberleri yok ki “Direnen Mısır Halkları Kazanacak” eklemesi yaptılar. Birbirlerine tezat açıklamalarda bulunan HDK'liler, Mısır'da yaşanan darbenin halkın iradesine yönelik olduğuna dikkat çekerken, seçimle işbaşına gelen Mursi’nin de halkın iradesini yok saydığını ileri sürdü ve ardından sözü Türkiye’ye getirdi.

Öcalan’ın BDP’ye birleşmelerini istediği HDK’ın bu mantığıyla Kürt siyasetine nasıl daha fazla demokrasi getireceği merak ediliyor.

Islahhaber

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim