Hazreti Peygambere Hakarete İzin Vermeyiz

15.01.2015 10:25
Hazreti Peygambere Hakarete İzin Vermeyiz
Başbakan Davutoğlu, Charlie Hebdo'nun kapağında yer alan karikatüre ilişkin, "Hazreti Peygambere hakarete izin vermeyiz, burada bir tahrik vardır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, "Bu ülkede, Hazreti Peygambere hakaret edilmesine izin vermeyiz, bu çok açık ve net ilkesel tutumdur. Herkes bunu böyle bilmelidir. Bu konu ilgili basın kuruluşları nezdinde de izah edilmiştir" dedi.

Basın özgürlüğünün hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmediğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Basın özgürlüğü hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmez. Hele hele bu bizim şahsiyetimizden, kişiliklerimizden çok daha büyük anlam taşıyan ve alemlere rahmet olan bir Peygamber'e, şahsiyete yönelik bir hakaret ise bu basın özgürlüğü değildir.

Şahsına gelebilecek bir hakareti dahi müsamahayla, sabırla karşılayabilecek olan insanlar, Hazreti Peygamber'e bir hakaret olduğunda, onu, o ölçüde karşılamayacağı açıktır. Hal böyleyken, Türkiye'de bu hassasiyet varken, birileri Hazreti Peygambere hakaret niteliği taşıyan bir karikatürü, görüşü basıyorsa burada bir tahrik vardır."

"Cizre'de fiili müdahale olmadı"

Başbakan Davutoğlu, Şırnak'ın Cizre ilçesinde hayatını kaybeden 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'a ilişkin soru üzerine, "Burada net olarak ifade etmek istiyorum; bunun, herhangi bir şekilde emniyet görevlilerimizin kurşunlarıyla öldürülmesi söz konusu değil. Orada ne fiili bir müdahale ne de gaz kullanımı söz konusu oldu" dedi.

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim