1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Hazımsızlık Çarpıtmaya Yol Açıyor...
Hazımsızlık Çarpıtmaya Yol Açıyor...

Hazımsızlık Çarpıtmaya Yol Açıyor...

Siyasal bir olguyu nesnel veriler temelinde algılamaktan ve sunmaktan aciz bakış açısı Kemalist aydın sınıfının hem acziyetinin hem de çözümsüzlüğünün göstergesidir.

13 Haziran 2011 Pazartesi 16:45A+A-

HAKSÖZ-HABER

Dün akşam saatlerinde sonuçların açıklanmasıyla birlikte laik-Kemalist cenahtan her zamanki gibi garip, tutarsız ama anlaşılabilir tepkiler sadır olmaya başladı. Sayın Gandi'nin, "ya çıkarsa" beklentilerini karşılamaktan uzak performansı ile yaşanılan düş kırıklığı, AK Parti'nin elde ettiği büyük başarı ile tam bir bozguna dönüşmüş görünüyor. Ekranlarda ve yazılı basında aklı almaz yorumlarla karşılaşıyor, ne dediği anlaşılmayan tiplerin yüzlerine vuran gerginliğe şahit oluyoruz. Hazımsızlık sıkça çarpıtma ve dezenformasyona da yol açıyor.

Vatan Gazetesinin internet sayfasında yer alan aşağıdaki haber bu tutumun açık bir göstergesini sunmakta. Ana sayfada haberler arasında "AKP'ye havadan oy yağdı!" başlığı dikkat çekiyor. Bu başlığı okuyan kişinin ne düşüneceğini tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. Dünden bu yana "hileyle, şantajla, rüşvetle …." diye başlayan konuşmalara aşina herkesin ilk aklına gelecek olan doğaldır ki,  AKP'nin seçim oyunlarından biri ile yüz yüze olunduğu fikridir.

Başlığa tıklayıp haberi açtığınızda ise yurtdışında yaşayan vatandaşların gümrüklerde kullandığı oylarla ilgili birtakım rakamların verildiğini görüyorsunuz.  Sonuçlar ise Türkiye ortalamasına yakın oranlar. Yeşilköy Havalimanı'nda kullanılan oylara baktığınızda AK Parti ile CHP arasında belirgin bir fark olduğu görülüyor. Ama bu fark Türkiye genelindeki farktan kesinlikle daha büyük değil. Bu durumda "havadan oy yağdı" ifadesine nasıl bir işlev yüklendiği net biçimde açığa çıkıyor.

Bu örnekte görülen şey sadece bir gazetenin ya da bir muhabirin veya editörün bir haberi yorumlama biçimi değil. Bu tutum Kemalist aydın sınıfının hazımsızlık ve beraberinde gelişen çarpıtma, kandırma tavrının tipik bir yansıması. İflah olmaz bir hastalık bu ve tedavisi yok! Dolayısıyla şifa dilemek de anlamsız!

***

İşte o haber:

AKP'ye havadan oy yağdı!

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların havalimanlarında oy kullandığı sandıklarda da AK Parti birinci parti oldu.

Atatürk Havalimanı'ndaki 3 farklı gümrük noktasında kullanılan 38 bin 384 geçerli oyun 22 bin 278'ini alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) birinci parti oldu.

Atatürk Havalimanı'nda 10 Mayıs - 12 Haziran tarihleri arasında 3 farklı gümrük noktasında gurbetçiler oy kullandı. Dünyanın farklı noktalarından demokratik haklarını kullanmak için onbinlerce kişi İstanbul'a gelmişti. Ak Parti 22 bin 278 oyla birinci, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 12 bin 73 oyla ikinci, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 2 bin 682 oyla üçüncü çıktı. (gazetevatan.com / 13.06.2011)

HABERE YORUM KAT