1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hayrullah Tanış, Ailesi İle Kucaklaştı
Hayrullah Tanış, Ailesi İle Kucaklaştı

Hayrullah Tanış, Ailesi İle Kucaklaştı

PKK tarafından 2 ay önce kaçırıldıktan sonra Irak’ta serbest bırakılan AK Parti Gürpınar İlçe Başkanı Hayrullah Tanış, beraberindeki heyetle Van’a ve ailesine ulaştı.

A+A-

PKK tarafından 2 Temmuz’da kaçırılan Tanış, serbest bırakılmasının ardından beraberindeki akrabaları, Mazlum-Der Van Şube Başkanı Fuat Değer ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Ömer Işık’la dün sabah erken saatlerde uzun araç konvoyu eşliğinde kente giriş yaptı.

Ailesinin yaşadığı Gürpınar’a bağlı Ongün köyüne giden Tanış, köy girişinde kurbanlık koyun kesilerek karşılandı. Annesi Habibe Tanış’ın elini öpen ve diğer aile fertleriyle tek tek hasret gideren Tanış, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mazlum-Der, İHD ile Van ve Diyarbakır barolarının çağrıda bulunmasıyla yaklaşık iki ay sonra ailesine kavuştuğunu belirtti.

Tanış, kaçırılma süreciyle ilgili de hiçbir zaman sözünü esirgemeyen biri olduğunu bildirerek, şunları kaydetti: “İnsan orada her şeyden önce Allah’ı ile baş başa kalır. Yarın hepimiz ölüp gideceğiz. Kötü bir davranış, insanlık dışı bir muameleyle kesinlikle karşılaşmadım. Orada bir siyasetçiyi ağırlar gibi ağırladılar. Tabii doğa, fiziki ve yürüme şartları bunlar olağan şeylerdir. Bunları da çektik.”

Bir gazetecinin, “Partinizden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” yönündeki sorusuna ise Tanış, şu cevabı verdi: “Ben AK Partili olduğum için kaçırıldım, fakat böyle bir şey şu an için söz konusu değil. İki aya yakın süre ailem, dostlarım büyük sıkıntılar çekti. Bizler Şemski aşireti olarak bireysel kararlar asla almadık, almayız. Aşiretimizin büyükleri var, meclisi var, kendi ailem var. Bunların görüşleri bu süreçten sonra benim için tabii ki önemli olacaktır. Ama şu an görevimin başında, Gürpınar ilçe başkanıyım.”

Mazlum-Der Van Şube Başkanı Değer de Tanış ailesinin kendilerine başvurması üzerine böyle bir girişimde bulunduklarını hatırlatarak, “Derneklerimizin kuruluş amacı bu tür mağduriyetleri giderme ve bu tür olayları güzel bir şekilde sonuçlandırmaktır. Biz de ailenin başvurusu üzerine hemen girişimde bulunduk ve girişimlerimiz sonucunda Hayrullah Tanış’ı ailesine kavuşturduk. Bu bizim insanlık görevimizdir” dedi.

Tanış’ın 4 yaşındaki oğlu Hamza ise konuşmaların ardından babasının boynuna dakikalarca sarılarak, İHD Van Şube Başkanı Işık’ı yanağından öptü ve teşekkür etti.

Daha sonra Tanış’ı karşılamaya gelenlere köyde kahvaltı ikram edildi.

HABERE YORUM KAT