1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Haydi Bismilah"ı CHP İstedi, YSK Yasakladı
"Haydi Bismilah"ı CHP İstedi, YSK Yasakladı

"Haydi Bismilah"ı CHP İstedi, YSK Yasakladı

CHP'li Mahmut Tanal'ın AK Parti'nin 1 Kasım için hazırladığı 'Haydi Bismillah' adlı seçim şarkısının “halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu” gerekçesiyle itirazı üzerine YSK bu ifadenin şarkıda kullanılmasını yasakladı.

A+A-

AK Parti'nin 1 Kasım 2015 Genel Seçimi için aday tanıtım etkinliğinde duyurduğu seçim şarkısındaki 'Haydi Bismillah' ifadesi, CHP İstanbul Milletvekili'nin YSK'ya başvurusu üzerine yasaklandı. AK Parti'nin seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Bekir Bozdağ, YSK'nın kararını Twitter hesabı üzerinden duyurdu. 

Sözleri Alper Kış'a ait olan şarkının "halkın dini, manevi duygularını istismar etmeye yönelik olduğu" gerekçesiyle yasaklanmasını talep eden Tanal'ın başvurusu üzerine YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 58. maddesi uyarınca sözkonusu ifadenin kullanılmasını yasakladı.

Bozdağ, "Sonuçta, CHP sayesinde seçimde besmele yasak. CHP, besmelesiz kampanya yapabilir. Ama biz seçim kampanyamıza ver her işimize "Haydi Bismillah" diyerek başlamaya devam edeceğiz" diyerek tepki gösterdi.

Davutoğlu: Millet prim vermez

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya'da katıldığı partisinin il teşkilatının yemeğinde konuya ilişkin şunları söyledi:

"CHP bunun için de devreye girmişse, bu bizim yüreğimizdeki bismillahı söylememize engel olabilir mi? Biz yola çıkarken bismillah deriz, bir işe başlarken bismillah deriz. Demediğimizde huzursuz oluruz. Selam verirken selamün aleyküm deriz. Bunlar bu milletin mayasında var.

Bizim bu anlamda yolumuz, evladını bismillah diyerek cepheye gönderen, bismillah diye ilk kaşığı sofrada helal lokma niyetiyle kullanan ailenin yoludur. İşte söylüyorum; Haydi Bismillah. Bunların üzerinden ideolojik kavga yapmak isteyenler, milletle kavga ederler. Milletle kavga edene millet prim vermez."

Kılıçdaroğlu: İbadeti Allah için yaparız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin "Biz ibadeti Allah için yaparız, siyaset için yapmayız. Herkesin buna özen göstermesi lazım. İnançlar, din, siyaset konusu olmaz. O, insanların manevi dünyasının bir zenginliğidir. Benim düşüncem bu konuda bu kadar açık, bu kadar net" dedi.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum