1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Hayata Dönüş' Savcısı Hakkında Suç Duyurusu
Hayata Dönüş Savcısı Hakkında Suç Duyurusu

'Hayata Dönüş' Savcısı Hakkında Suç Duyurusu

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Hayata Dönüş Operasyonu soruşturmasını yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel hakkında 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

05 Nisan 2011 Salı 04:00A+A-

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, 19 Aralık 2000'de Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 mahkûmun hayatını kaybettiği, 55'inin de yaralandığı Hayata Dönüş Operasyonu soruşturmasını yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel hakkında 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçeyle başvuran avukatlar, savcının soruşturma boyunca olayın gerçek faillerini saklamaya yönelik çabalar içine girdiğini iddia etti.

Dernek adına açıklama yapan Avukat Oya Aslan, savcının olayda sorumluluğu olan üst rütbeli askerleri koruduğunu öne sürdü. Aslan, "Savcı 9 yıl boyunca yürüttüğü soruşturmada gerçek faillere ulaşma anlamında hiçbir çaba harcamadı. Operasyondan 10 yıl sonra hazırladığı iddianame ile sadece er rütbesindeki 39 askere dava açtı." dedi. Soruşturma savcısı Ali İhsan Demirel'in operasyonla ilgili tüm gerçekleri bildiğini iddia eden Aslan, şunları söyledi: "Savcı soruşturma kapsamında görevini yerine getirememiş, özel amaçlarla hareket etmiş ve soruşturma sonunda hazırladığı iddianame ile hakkında soruşturma yaptığı askerî personeli korumaya çalışmıştır. Savcı operasyonda hangi birliklerin görev aldığını çok iyi bilmektedir. Buna rağmen operasyonu gerçekleştiren ve katliamdan doğrudan sorumluluğu olan kişiler hakkında takipsizlik kararı vermiştir. Operasyondaki gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engellemeye çalışan bu savcı, en az operasyonları gerçekleştirenler kadar sorumludur. "

YAKUP ÇETİN / ZAMAN

HABERE YORUM KAT