'Hayata Dönüş' Savcısı Hakkında Suç Duyurusu

05.04.2011 04:00
Hayata Dönüş Savcısı Hakkında Suç Duyurusu
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Hayata Dönüş Operasyonu soruşturmasını yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel hakkında 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, 19 Aralık 2000'de Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 mahkûmun hayatını kaybettiği, 55'inin de yaralandığı Hayata Dönüş Operasyonu soruşturmasını yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel hakkında 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçeyle başvuran avukatlar, savcının soruşturma boyunca olayın gerçek faillerini saklamaya yönelik çabalar içine girdiğini iddia etti.

Dernek adına açıklama yapan Avukat Oya Aslan, savcının olayda sorumluluğu olan üst rütbeli askerleri koruduğunu öne sürdü. Aslan, "Savcı 9 yıl boyunca yürüttüğü soruşturmada gerçek faillere ulaşma anlamında hiçbir çaba harcamadı. Operasyondan 10 yıl sonra hazırladığı iddianame ile sadece er rütbesindeki 39 askere dava açtı." dedi. Soruşturma savcısı Ali İhsan Demirel'in operasyonla ilgili tüm gerçekleri bildiğini iddia eden Aslan, şunları söyledi: "Savcı soruşturma kapsamında görevini yerine getirememiş, özel amaçlarla hareket etmiş ve soruşturma sonunda hazırladığı iddianame ile hakkında soruşturma yaptığı askerî personeli korumaya çalışmıştır. Savcı operasyonda hangi birliklerin görev aldığını çok iyi bilmektedir. Buna rağmen operasyonu gerçekleştiren ve katliamdan doğrudan sorumluluğu olan kişiler hakkında takipsizlik kararı vermiştir. Operasyondaki gerçeklerin ortaya çıkartılmasını engellemeye çalışan bu savcı, en az operasyonları gerçekleştirenler kadar sorumludur. "

YAKUP ÇETİN / ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim