“Hayata Dönüş” Savcısı Hakkında Karar

27.12.2012 00:55
“Hayata Dönüş” Savcısı Hakkında Karar
Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi savcı Demirel hakkında kararını açıkladı.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Bayrampaşa Cezaevi'ndeki ''Hayata Dönüş Operasyonu'' soruşturmasını yürüten savcı Ali İhsan Demirel hakkında ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan kamu davası açılması için yeterli delilin mevcut bulunduğuna karar verdi. Son soruşturma, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce yürütülecek.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nin konuyla ilgili bir karar verdiği belirtildi.

HSYK 2. Dairesi'nin kararında, eski Eyüp ve halen İstanbul Cumhuriyet Savcısı olan Ali İhsan Demirel'in, 19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında Bayrampaşa Cezaevi'nde gerçekleştirilen ''Hayata Dönüş'' operasyonu hakkında başlatılan soruşturmanın evrakında, görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırdığı aktarıldı.

Kararda, Demirel'in, soruşturmanın devam ettiği bir yılı aşkın sürede operasyona katılan askeri personelin kimlik bilgilerinin tespiti hususunda ilgili makamlara yazılan müzekkerelere cevap vermeyen, olumsuz cevap bildiren, istenilen bilgi ve belgeleri göndermeyen sorumlular hakkında herhangi bir yasal takibat başlatmadığı anlatıldı.

Savcı Demirel'in, Bayrampaşa Cezaevi Müdahale Planı'nı bu süreçte temin edemeyerek soruşturmanın uzamasına sebebiyet verdiği, bir kısım kamu personelini koruyucu tarzda hareket ettiği, operasyonda görev alan asker kişilerden hiçbirinin savunma veya beyanını bizzat tespit etmediği bildirildi.

Kararda, operasyonda görev alan bir kısım kamu görevlisinin ise ön soruşturma aşamasında dahi savunması veya beyanlarına başvurulmadığı halde dinlenilmeleri konusunda bir çaba göstermeyen Demirel'in, bu şekilde etkin bir soruşturma yürütmediği kaydedildi.

Savcı Demirel'in savunmasına da yer verilen kararda, Demirel'in, soruşturma dosyasında görevini gereği gibi yaptığını, atılı suçlamaları kabul etmediğini ve herhangi bir kasıt ve kusuru bulunmadığını beyan ettiği aktarıldı.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, şüpheli savcı Ali İhsan Demirel hakkında ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan kamu davası açılması için yeterli delilin mevcut bulunduğu kaydedildi.

Son soruşturma, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nce yürütülecek. (TRT) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim