1. HABERLER

  2. HABER

  3. Havacı Komutan YAŞ’ta Gidebilir
Havacı Komutan YAŞ’ta Gidebilir

Havacı Komutan YAŞ’ta Gidebilir

Tutuklu 68 general ve amiralden 40’ının terfisinin netleşeceği Yüksek Askerî Şûra’da, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erten’in Uludere katliamı nedeniyle görevden alınacağı belirtiliyor.

A+A-

Haber: Lale Kemal

Bugün başlayacak 4 gün süreli Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısının sürprizinin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten’in görevden alınarak emekliye sevkedilmesi olacağı Ankara kulislerinde konuşuluyor. Erten’in, gerek geçen yıl Aralık sonlarında, 34 vatandaşın PKK’lı sanılarak F-16 uçaklarıyla bombalanması gerekse 22 haziranda bir F-4 jet uçağının Suriye tarafından düşürülmesiyle sonuçlanan olaylarda iyi yönetim zafiyetleri yaşanması nedeniyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevinden alınmasının söz konusu olduğu belirtiliyor. Erten’in, MGK toplantılarında da iyi performans gösteremediği belirtilirken yerine en kıdemli general olan Eskişehir’deki 1’nci Hava Kuvvetleri Komutanı olan Korgeneral Abidin Ünal’ın getirilmesi olasılığı bulunuyor. Ancak, Ünal’ın da siyasi iradeye bağlılık konusunda sorunlu bir general olduğu biliniyor.

Asker karara direnebilir

Hükümetin, Erten’i görevden alıp emekliye sevketme tasarrufuna askerin direnç göstermesi bekleniyor. Balyoz soruşturmasında Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın tutuklanması üzerine, 2011 Şûrasında, Korgeneral Mehmet Erten, orgeneral rütbesine yükselerek Hava Kuvvetleri Komutanı olmuştu.

Gerek 2010 gerekse 2011 yılı YAŞ toplantıları, siyasi iradenin ve Cumhurbaşkanlığı katının general ve amiral terfilerine yönelik yasal haklarını kullanmalarına karşı TSK komuta kademesinin direnci nedeniyle olaylı geçmişti. Geçen yılki Şûra ise, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının, Balyoz sanığı generallerin yasalar öngörmemesine rağmen terfilerinde israr etmeleri ve siyasi iradenin bunu kabul etmemesi üzerine istifalarını vermeleriyle bir kriz havasında gecmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullan Gül, Genelkurmay Başkanlığı görevine Orgeneral Necdet Özel’i atayarak, komuta kademesinde yumuşak geçiş yapılmasını sağlamıştı.

Liberal generaller getirilecek

Son iki Şûra’da, Ergenekon ve Balyoz sanığı generalleri, resen emekli etmek yerine sürelerini uzatarak askerle uzlaşan hükümet ve Çankaya’nın, bu yılki şurada, daha liberal, vizyon sahibi generalleri çeşitli görevlere atayacakları gelen haberler arasında. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül’ün, TSK komuta kademesinin vizyoner isimlerle şekillenmesi yolunda bir süredir temaslarda bulundukları belirtiliyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, bir sorumuz üzerine, YAŞ’taki atamalar konusunda çalışmalarn sürdüğünü belirtmiş ancak bu çalışmaların neler olduğunu söylememişti. İyi haber alan bir kaynağım, “Geçen yılki YAŞ’ta siyasi irade üst kademe dizaynı ile uğraştı. Şimdiki YAŞ’ta sivilleşme adına liberal generallerin atamalarının yapılması söz konusu. TSK’da, darbe heveslisi ya da üçüncü dünyacı çizgisindeki çürük elmalar ayıklanırken iyilerin terfi etmesi prensibinden hareket edilecek” dediler.

Gerek Balyoz, gerekse Ergenekon sanıklarının, kendilerine yönelik suç isnatlarının asılsız olduğu iddialarında bulunarak açtıkları davaları kaybetmeleri üzerine terfileri gelen bazı sanık general ve amirallerin emekli edilmeleri gündemde. Bazılarının ise asker ile bulunan orta yol formülü nedeniyle görevlerinde süre uzatımına gidilmesi söz konusu.

68 muvazzaf general ve amiral tutuklu sanıklar arasında bulunurken, bunlardan 40 kadarı terfi bekliyor. Ancak, 2010 ve 2011 Şûralarında görevlerinde bekleme süreleri uzatılarak 4 yıllık limiti dolduran yaklaşık 22 sanık generalin emekli edilmeleri kalan 18’inin de görev sürelerinin uzatılmaları bekleniyor. Ancak, görev süreleri uzatılacak olan bazı sanık amiral ve generallerden, son aylarda internete düşen ses kayıtlarında, toplumu rahatsız eden ifadeleri basına yansıyanların da emekli edilmeleri söz konusu olabilir. Sivil kanatın aslında, terfileri gelen tüm sanık amiral ve generalleri de emekli etmek istediği ancak TSK komuta kademesinin buna karşı çıktığı belirtiliyor.

TARAF 

HABERE YORUM KAT