1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hatib ve Sani İle Suriye'yi Görüştü
Hatib ve Sani İle Suriyeyi Görüştü

Hatib ve Sani İle Suriye'yi Görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Roma'da SMDK Başkanı Hatib ve Katar Başbakanı Sani ile görüştü.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı temaslar için geldiği İtalya'da, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir el-Sani ile görüştü.

''Suriye'nin Dostları'' çekirdek grup toplantısı ve Transatlantik yemeğine katılmak üzere İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, akşam saatlerinde Roma'ya ulaşan SMDK Başkanı Hatib ile konakladığı otelde bir görüşme yaptı. Görüşmeye aynı otelde kalan Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Sani de katıldı. Böylece görüşme üçlü olarak gerçekleşti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nun üçlü görüşmede, SMDK heyetine dün akşam yapılan Transatlantik yemeğinde de ağırlıklı olarak konuşulan Suriye konusunda bilgiler aktardığı, yarın yapılacak ''Suriye'nin Dostları'' çekirdek grup toplantısında ele alınacak konuların görüşüldüğü öğrenildi.

Davutoğlu'nun SMDK Başkanı Hatib'e, yemekte kendisinin aktardığı Türkiye'nin Suriye'deki duruma ilişkin görüşlerinin genel destek gördüğünü anlattığı kaydedildi.

Üçlü görüşmede, SMDK'nın daha önce aldığı ''gelmeme'' kararının değişmiş olmasına değecek türden bir sonuç çıkması beklentisinin dile getirildiği öğrenildi.

Bakan Davutoğlu'nun, Esed sonrası korkulardan ziyade mevcut sorunlara, akan kana odaklanılması için etkin adımlar atılmasının gerekliliğinden söz ettiği, üçlü görüşmenin diğer taraflarının da buna katıldığı ifade edildi.

Görüşmede, kritik bir dönemden geçildiği ve muhalefetin de birlik içinde hareket ederek doğru adımlar atmasının üzerinde durulduğu bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT