1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hataylılar Bayramda Suriyeli Çocukları Unutmadı
Hataylılar Bayramda Suriyeli Çocukları Unutmadı

Hataylılar Bayramda Suriyeli Çocukları Unutmadı

Bir bayramı daha evlerinden uzakta geçiren Suriyelileri Hatay halkı yalnız bırakmadı.

A+A-

Bir bayramı daha Suriyeliler evlerinden uzakta geçiriyor. Milyonlarca Suriyeli ülke içinde ve dışında mülteci durumunda. Türkiye'de de özellikle sınır kentlerinde yüzbinlerce Suriyeli çadır ve konteyner kentlerde veya kendi imkanlarıyla barınmaya çalışıyor. Suriye’de yaşanan dramın yanında hicret etmek zorunda kalan Suriyelilerin sorunları her geçen gün derinleşiyor.

Bir bayramı daha evlerinden uzakta geçiren Suriyelileri Hatay halkı yalnız bırakmadı. Ensar Vakfı Hatay Şubesi, Suriyeli (El İnsan u Evvele) Önce İnsan Derneği'nin Antakya'da açtığı okulu ziyaret etti. 300 öğrencinin eğitim öğretime devam etiği okulun öğrencilerine bayram şekeri ile oyuncak hediye edildi. Programda Suriyeli çocukların mutluluğu yüzlerine yansıdı. Çocuklara hediyelerini veren hayır severler göz yaşlarını tutamadı. Program sırasında konuşan okulun öğretmen ve idarecileri dernek ve okullarının Suriyeli öğrencilere verdiği hizmetleri anlattı.

Hatay'da eğitim öğretim imkanından yoksun 5 bin Suriyeli öğrenci var.

Okulun şu anda müdürlük görevini sürdüren Eski Hama Kültür Müdürü Muhammed Kassum Hatay'da kendilerini yabancı hissetmediklerini, Hatay halkının Suriyelilere imkanları ölçüsünde sahip çıktığını söyledi. Ensar Vakfı şube başkanı Abdulbasit Yavuz konuşmasında Hatay'da eğitim öğretim imkanından yoksun 5 bin Suriyeli öğrencinin bulunduğunu, bu öğrencilere yönelik eğitim hizmetlerinin arttırılması gerektiğini söyledi.

Ensar Vakfı Hatay Şubesinde düzenlenen bayramlaşma programında Hataylilarla Suriyeliler bir araya geldi. Program Kuran tilavetiyle başladı. Daha sonra söz alan Hataylı ve Suriyeliler başta Suriye olmak üzere tüm İslam çografyasında içinde acı ve gözyaşı bulunmayan bayramların yaşanması dileklerini paylaştı.

hatay-ensar-vakfi-20130910-1.jpg

hatay-ensar-vakfi-20130910-2.jpg

hatay-ensar-vakfi-20130910-3.jpg

hatay-ensar-vakfi-20130910-4.jpg

hatay-ensar-vakfi-20130910-5.jpg

HABERE YORUM KAT