1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Haşimi: Şantaja Boyun Eğmeyeceğim!
Haşimi: Şantaja Boyun Eğmeyeceğim!

Haşimi: Şantaja Boyun Eğmeyeceğim!

Haşimi yaptığı açıklamada, "Baskıya ve şantaja boyun eğmeyeceğim, umarız Maliki'nin hileleri Iraklıları kandırmaz" dedi

A+A-

Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) yakalanması için hakkında kırmızı bülten çıkarttığı Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, kendisiyle ilgili meselenin başından sonuna siyasi ve yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunun herkes tarafından bilindiğini bildirdi.

İnterpol'ün kırmızı bülten yayımlamasının ardından basın bürosu aracılığıyla bir açıklama yapan Tarık Haşimi, kendisi için çıkartılan tutukluluk kararı metnini okuduğunu belirterek, "Interpol'ün uluslararası sahada suçluları yakalama hususunda gösterdiği çabaları takdirle karşılıyorum. Ancak benim için çıkartılan tutuklama emrini uygulamaya koymada acele etmemesi ve daha fazla tetkikte bulunması gerekir. Ben bir suçlu değil zanlıyım" ifadesini kullandı.

Bir zanlının suçlu sayılabilmesi için itham edildiği suçun ispatının gerektiğini vurgulayan Haşimi, "Herkesin bildiği bir gerçek var ki o da benim meselemin başından sonuna siyasi bir mesele olduğu ve bana yöneltilen suçlamaların asılsızlığıdır" dedi.

Tarık Haşimi, Irak mahkemelerinde zorla yaptırılan itiraflara dayanan birçok hüküm verildiğini belirterek, Uluslararası Af Örgütü, BM İnsan Hakları Konseyi ve diğer kuruluşlara ait raporların Irak mahkemelerindeki hukukdışı uygulamaları doğruladığını vurguladı.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, şunları kaydetti:

"Bu yüzden Interpol'ün hakkımda çıkarttığı kırmızı bülten, Irak yargısının kararlarına dayandığı sürece, çoğu dünya devletinin bu kararı ciddiye almayacağını umuyorum. Savunma avukatlarım Interpol tarafından çıkartılan karar hakkında gerekli bilgileri toplayıp, önümüzdeki günlerde işlemlere başlayacak."

Irak Cumhurbaşkanı Nuri el-Maliki'nin başından beri buna benzer girişimlerde bulunduğunu dile getiren Haşimi, "Benim birçok dünya devletiyle ilişkim var. Onlar benim meselemin tamamıyla siyasi olduğunun farkındalar ve Maliki hükümetinin aldığı kararları tanımıyorlar. Dünya devletlerinin şahsıma yönelik ilgi ve alakasından dolayı Allah"a şükrediyorum" dedi.

STAR

 

HABERE YORUM KAT