1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Haşimi Rafsancani’nin Kızına 6 Ay Hapis
Haşimi Rafsancani’nin Kızına 6 Ay Hapis

Haşimi Rafsancani’nin Kızına 6 Ay Hapis

İran'ın etkili muhalif siyasetçilerinden eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Rafsancani, devlet karşıtı propaganda yapmaktan 6 ay hapse mahkûm edildi.

A+A-

Kendisi de eski milletvekili olan Faize Rafsancani'nin mahkûmiyet kararı, muhaliflerin önemli isimlerinden abisi Mehdi'nin ülkeye dönmesinden hemen önceye denk gelmesi nedeniyle ülkenin etkili ailelerinden Rafsancani ailesine mesaj olarak yorumlandı. Faize Rafsancani'nin hapis cezası almasının, muhalif bir internet sitesinde verdiği mülakatta ülkedeki insan hakları ihlalleri ve hükümetin mali politikalarını eleştirmesi nedeniyle olduğu belirtildi. İranlı yetkililer, Mehdi Rafsancani'nin de ülkeye döndüğü takdirde muhalif faaliyetleri nedeniyle tutuklanacağını söylemişti. Mehdi Rafsancani, seçime hile karıştırıldığını iddia eden muhalefetin gösterilerinin yapıldığı 2009 yazından bu yana İngiltere'de bulunuyor.

Ali Ekber Haşimi Rafsancani, 2009 yılında yapılan seçimlerde Ahmedinejad'ın rakibi Mir Hüseyin Musavi'yi destekleyene kadar rejimin muteber isimlerindendi. Ancak İran Devrimi esnasında Ayetullah Humeyni'nin yakın çevresinde bulunan Rafsancani'nin ve ailesinin, seçimden beri ciddi baskılara maruz kaldıkları belirtiliyor.

2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri, İran'da 1979 yılındaki devrimden bu yana yaşanan en büyük karışıklığı tetiklemişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine itiraz eden reformcu aday Mir Hüseyin Musavi taraftarlarının düzenlediği gösterilerde kan akmış, onlarca kişi bu olaylarda hayatını kaybetmişti. O dönem 'Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı' olan Rafsancani, seçim sonrasındaki kargaşa sırasında sessiz kalmış ancak aralarında kızı Faize'nin de bulunduğu Rafsancani ailesinin bazı üyeleri sokak gösterilerine katılıp Musavi lehine konuşma yapmıştı.

Bunun üzerine 1989'dan 1997'ye kadar cumhurbaşkanı olarak görev yapan Rafsancani, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde, 'halkın olmadığı yerde İslami hükümetten bahsedilemeyeceğini' söylemiş ve rejimi topa tutmuştu. Muhaliflere verdiği bu destekle muhafazakârların hedefi haline gelen Rafsancani, Uzmanlar Meclisi başkanlığının yeni dönemi için 2011 yılında yapılan seçimde adaylıktan çekilmek zorunda kalmıştı.

Zaman

Faize Rafsancani 2 yıl önce kendisine yapılan saldırılar ile gündeme gelmişti.

HABERE YORUM KAT