1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Haseke'de Nusra Cephesi İle IŞİD Arasında Çatışma
Haseke'de Nusra Cephesi İle IŞİD Arasında Çatışma

Haseke'de Nusra Cephesi İle IŞİD Arasında Çatışma

Suriye'nin Haseke ilinde Nusra Cephesi ile IŞİD üyeleri arasında çıkan çatışmalarda, aralarında Nusra liderlerinden birinin de bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye'nin kuzey kesimindeki Haseke ilinde Nusra Cephesi ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyeleri arasında çıkan çatışmalarda, aralarında Nusra liderlerinden birinin de bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetti.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Ömer Ebu Leyla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haseke'nin Merkede bölgesinde IŞİD ile Nusra Cephesi arasında dün gece çıkan çatışmalarda, Nusra liderlerinden Ebu Cendel lakablı Ahmed el-Halif el-İsmail'in hayatını kaybettiğini belirtti. Leyla, çatışmalarda Nusra'dan İsmail dışında 5, IŞİD'den de 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin de yaralandığını belirtti.

Leyla, Nusra Cephesi'nin Merkede bölgesine dün akşam düzenlediği saldırıyla IŞİD'in Irak'tan yardım almasını engellemeyi ve geri çekilmesini sağlamayı amaçladığını söyledi.

Hayatını kaybeden Nusra lideri İsmail'in, 2003'teki Irak işgalinin ardından ABD güçlerine karşı savaştığı, 2 sene önce de Suriye'ye gelerek rejim güçlerine karşı savaşmak üzere Nusra Cephesi'ne katıldığı belirtildi. İsmail'in, "yöntemde anlaşamadığı" IŞİD milisleri tarafından hedef alındığı kaydedildi.

 

HABERE YORUM KAT